کدامیک از شرکت های خصوصی قدرت خرید پیکره عظیم اقتصادی ایران را دارد؟

115
کدامیک از شرکت های خصوصی قدرت خرید پیکره عظیم اقتصادی ایران را دارد؟
کدامیک از شرکت های خصوصی قدرت خرید پیکره عظیم اقتصادی ایران را دارد؟

یکی از پیامدهای قیام سراسری مردم ایران جنجالی به نام واگذاری شرکتهای تحت پوشش سپاه و ارتش و بنیاد به شرکتهای خصوصی است.

 وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به ایران ۳۰دی گفت: «مسئولیت این کار از طرف مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده».

همین روزنامه روز ۵بهمن نوشت: «رئیس دفتر رئیس جمهوری، بنگاهداری را متعلق به مردم و بخش خصوصی دانست و با اشاره به این‌که (واگذاری) مربوط به همه اعضای دولت است، اضافه کرد: نه این‌که فقط نیروهای مسلح باشند، بلکه همه بخش‌های دولت که به هر دلیلی در دولت گذشته بابت طلب یا به نوعی کارخانه یا شرکتی واگذار شده، باید اینها را به مردم واگذار کنند».

حال با فرض اینکه این حرف واقعی باشد سوال اینجاست که اجزاء این پیکره عظیم اقتصادی به چه کسانی و کدامیک از شرکتهای خصوصی واگذار خواهد شد؟

آیا بیکاران باید این غولهای اقتصادی را بخرند یا مالباختگان؟ یا به قول قالیباف کسی که جزو همان ۴درصدیها باشد. بنابراین شرکتها و کارخانجات ومؤسسات اقتصادی  در یک چرخه بسته و بین سرمایه داران دست به‌دست و جابه‌جا شده و از این جیب به آن جیب می‌شود و به ملت گرسنه و کارگر و مالباخته و بیکار چیزی نمی‌رسد، فقط می‌ماند تبلیغات و هو جنجال که برای مردم نان و آب نمیشود.

مردم سالاری ۵ بهمن با اشاره به پیشینه این موضوع نوشت: «در دوره احمدی‌نژاد میزان واگذاری شرکتها رشد قابل توجهی یافت و از مخابرات تا شرکتهای نفتی، کارخانجات سیمان، صنایع فولاد و پتروشیمی‌ها و پالایشگاههای کشور به همین دو دسته واگذار شد. در این دوره نقش نهادهای نظامی در اقتصاد کشور برجسته‌تر شد و نهادهایی نظیر بنیاد تعاون ناجا و بنیاد تعاون سپاه به بازیگران مهم عرصه اقتصاد کشور تبدیل شدند. این نهادها در کنار شرکت‌داری و بانک‌داری، در حوزه پیمانکاری نیز حضور خود را بسیار پررنگ کردند و بسیاری از پروژه‌های عمرانی ملی به نهادهایی نظیر قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا واگذار شد.»

برای گذاشتن کلاه شرعی سر فعالیتهای این چنینی یک تبصره هم میگذارند که «فقط بنا بر تشخیص دولت، نیروهای نظامی می‌توانند در پروژه‌هایی که از عهده پیمانکاران عادی خارج است، ورود کنند » خود ولی فقیه هم میگوید که نیروهای مسلح از فعالیتهای غیر ضروری اقتصادی(احتمالا موسسات ورشکسته مالی وضرر ده و دردسر ساز است) خارج شوند.

معنی آن این میشود که سپاه برای تامین مالی خرجهای موشکی و توریسم سود ده ها را نگه دارد ضرر ده ها را واگذار کند. یعنی همان آش و همان کاسه. هیچکدام اسم نمی آورند که کدام شرکت و کدام کارخانه مد نظر است.

و به این ترتیب و با این حیله میخواهند بگویند که قیام صرفا ناشی از فشاراقتصادی و معیشتی بوده است! و ما هم مشکلات اقتصادی را حل و فصل کردیم و…  اما ناگفته ها آنجا گفته میشود که هیچ سفره خالی پر نشد و استبداد و بیداد و دزدی واقعیتهای سرسختی هستند که با این ترفندها دیکتاتورها را سرپا نگه نمیدارد.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy