درباره قله كوه المپیوس بزرگتر از اورست بیشتر بدانید
درباره قله كوه المپیوس بزرگتر از اورست بیشتر بدانید

کوهنوردان زیادی بوده‌اند که افتخار فتح قله ۸۸۴۸ متری اورست را کسب کرده‌اند و تعداد زیادی نیز در این راه جان باختند. شاید اگر در کره مریخ حیات ممکن بود، کوهنوردی مریخی پس از فتح قله المپیوس که ۲۶ کیلومتر ارتفاع دارد، می‌گفتند که زمینی‌ها تپه اورست دارند، نه قله اورست.

مقایسه ارتفاع قله اورست از سطح دریا با بلندترین قله المپیوس

کوه المپیوس در سیاره مریخ، بزرگترین آتشفشان شناخته شده در منظومه شمسی است و بر هم انباشته شدن گدازه‌های آتشفشانی در طی میلیون‌ها سال، قله‌ای با ارتفاع سه برابر اورست که بلندترین قله کره زمین است، تشکیل داده‌اند.

تصویری از منطقه تارسیس و چهار آتشفشان آن (آریسا، پاونویس، آسکرائوس و المپیوس)

دلایل متعددی برای روی هم انباشته شدن گدازه‌های آتشفشان المپیوس و دیگر آتشفشان‌های سطح مریخ وجود دارد. جاذبه بسيار اندک که در مقایسه با جاذبه زمین می‌توان آن را هیچ انگاشت، نبود عوامل فرسایشی و حرکت بسیار کند صفحه‌های تشکیل دهنده مریخ سبب شده این گدازه‌ها روی هم انباشته شده و به ارتفاع ۲۶ کیلومتری برسند.

تصویری از قله المپیوس ثبت شده در تاریخ ۲۲ ژانویه ۱۹۷۸

قطر دهانه آتشفشان المپیوس که بخشی از رشته کوهی با همین نام است، ۸۶ کیلومتر و پایه مخروط آتشفشان ۵۵۰ کیلومتر است.

در قرن ۱۹ میلادی و پیش از اختراع کاوشگرهای فضایی، قله المپیوس یک کوه یخی فرض می‌شد. با این حال در آن زمان نیز درباره ساختار المپیوس و اینکه آیا واقعا یک کوه یخی است، شبهه‌های فراوانی وجود داشت. بعدها مشخص شد که المپیوس از روی هم انباشته شدن گدازه‌های نوعی سنگ آتشفشانی به نام بازالت تشکیل شده است. از نظر زمین‌شناسی، کوه المپیوس و جزایر هاوایی ساختاری شبیه به هم دارند.

نمایی وسیع از کوه المپیوس

فضاپیمای مارینر۹ در سال ۱۹۷۱ و همزمان با طوفان گردوغبار کیهانی به پیرامون مریخ رسید. با فروکش کردن غبار اولین چیزهایی که مشخص شد، کوه‌های مرتفعی بود که از کوه‌های زمینی بسیار مرتفع‌تر بودند و در منطقه تارسیس مریخ قرار داشتند. مارینر ۹ همچنین مشخص کرد، بر خلاف باورهای اولیه این قله‌های بلند، کوه‌های آتشفشانی هستند که در نتیجه انباشت گدازه‌ها تشکیل شده‌اند.

توفان‌های کیهانی پیرامون قله المپیوس ثبت شده در تاریخ ۹ آگوست ۱۹۷۶

منطقه تارسیس یک فلات آتشفشانی بسیار وسیع بر سطح مریخ است که چهار آتشفشان بسیار بزرگ با نام‌های آریسا، پاونویس، آسکرائوس و المپیوس دارد و مرتفع‌ترین آنها کوه آتشفشانی المپیوس است. نام تارسیس از انجیل گرفته شده و به غربی‌ترین نقطه جهان شناخته‌شده آن زمان اشاره دارد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy