روزنامه وال استریت ژورنال: خامنه‌ای یک گروه تولیدی چندین میلیارد دلاری را مدیریت می‌کند
روزنامه وال استریت ژورنال: خامنه‌ای یک گروه تولیدی چندین میلیارد دلاری را مدیریت می‌کند

روزنامه وال استریت ژورنال طی مطلبی درباره امپراطوری مالی خامنه ای نوشت. خامنه‌ای یک گروه تولیدی چندین میلیارد دلاری را مدیریت می‌کند تا از شبکه سیاسی خودش حمایت کند.

۳دارایی بسیار ارزشمند او “ستاد اجرایی فرمان خمینی ”، بنیاد مستضعفین، و آستان قدس رضوی است. که بنا بر تخمین‌ها حدود ۲۰۰میلیارد دلار ارزش دارند.

این موجودیتها مالیات نمی‌دهند، و فقط دفتر خامنه‌ای می‌تواند از آنها حسابرسی کند. آنها از ارتباطات سیاسی خود برای کنار زدن رقبا و بردن مناقصه‌های پرسود دولتی، سود می‌برند.

وال استریت ژورنال می‌افزاید: جای تعجب نیست که بسیاری از ایرانیان که از حداقل‌های ضروری محروم هستند از جمهوری اسلامی متنفرند.

یک تحقیق توسط رویترز که در سال ۲۰۱۳ انجام شد تخمین می‌زند که ستاد اجرایی فرمان خمینی ۹۵میلیارد دلار ارزش دارد.

بیشتر بخوانید

تاریخچه

آغاز به کار این ستاد در ششم اردیبهشت سال ۱۳۶۸ حدود یک ماه قبل از مرگ خمینی طی حکمی به آقایان حبیب‌الله عسگراولادی، مهدی کروبی و حسن صانعی جهت در اختیار گرفتن کلیهٔ وجوه و اموال مجهول المالک بلاصاحب، ارث بلا وارث و اموالی که بابت تخمیس و خروج از ذمه و اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی، و دیگر قوانین در اختیار ولی فقیه قرار گرفته است، صورت گرفت.

نامبردگان از طرف خمینی اختیار داشتند تا به هرگونه صلاح می‌دانند در تمامی ابعاد فروش، نگهداری و ادارهٔ آنها اقدام نموده یا قسمتی از این اختیارات را در اختیار وزارت امور اقتصاد و دارایی، قرار دهند.

این ستاد طی این حکم موظف شد کلیهٔ درآمدهای حاصله را در موارد مقررهٔ شرعیه، بنیاد شهید، بنیاد ۱۵ خرداد، بنیاد مسکن، کمیتهٔ امداد، سازمان بهزیستی، طرح شهید رجایی و بنیاد جانبازان انقلاب اسلامی و موارد دیگر مورد نظرشان مصرف نماید.

پس از مرگ خمینی ریاست ستاد در سال ۱۳۷۳ توسط سید علی خامنه‌ای به محمد شریعتمداری واگذار شد و سپس در سال ۱۳۷۶ دکتر محمد جواد ایروانی در این جایگاه قرار گرفت. محمد مخبر از سال ۱۳۸۶ تا کنون ریاست ستاد را بر عهده دارد.

http://t.me/Iran_news_ajancy

تلگرام ما