ندا آقا سلطان نماد آزادیخواهی مردم ایران در چنین روزی متولد شد

169
ندا آقا سلطان نماد آزادیخواهی مردم ایران در چنین روزی متولد شد

امروز زاد روز ندا آقاسلطان دختر جوانی که در ۳۰ خرداد ۸۸ به دست یک بسیجی به قتل رسید و صحنه‌ی دردناک جان دادنش قلب میلیون‌ها نفر را در سراسر گیتی به درد آورد، میباشد همان ندایی که ندای مردم ایران شد. به نوشته هفته نامه تایم، لحظه جان سپردن وی پربیننده‌ترین مرگ یک انسان در تاریخ بشریت شد.

خون ندا و همه جانباختگان قیام مظلومانه ۸۸ جوشید و جوشید و به قیام ۹۶ در فرازی متکامل تبدیل شد قیامی که نه فقط تهران بلکه تمامی شهرهای میهن را در نوردید و به سرعت  پیش رفت. قیامی که نه به دلیل جنگ و جدال جناحی که دقیقا متمایز از هر دو جناح و با مرزبندی با جناح های فریبکار مستقل و مردمی راه خیابان گرفت و بسرعت پیش رفت و لرزه به اندام تمامیت دیکتاتور انداخت.

قیامی که اگرچه بدنهای مظلوم جوانان در زیر شکنجه های اهریمنان سپاه پاسداران و ماموران امنیتی شرحه شرحه میشود، اما سر باز ایستادن ندارد و هرگز خاموش نمیشود. تا روزی که دیکتاتور را ریشه کن کند. قیام ۹۶ نشان داد که ایران یک ندا ندارد و ما همه ندا هستیم. نداهایی پر از فریادهای آزادیخواهی

بیشتر بخوانیم

آرش حجازی پزشک و نویسنده‌ای که شاهد ماجرا بوده و می‌گوید که تلاش ناموفقی برای جلوگیری از خون‌ریزی و مرگ او انجام داده‌است، عامل قتل ندا آقاسلطان را یکی از موتورسواران شبه نظامی بسیج می‌داند که برای مدت کوتاهی توسط مردم معترض دستگیرشده‌است.

این متهم به قتل که بعدها از وی با نام عباس کارگرجاوید یاد شد، یک سال بعد از مرگ وی از سوی دادگاه برای ادای توضیحات فرا خوانده شد اما ناپدید شده‌است. این واقعه در پی آنچه عفو بین‌الملل «چراغ سبز علی خامنه‌ای در نماز جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ به نیروهای سپاهی، بسیجی و انتظامی برای سرکوب معترضین» می‌خواند، اتفاق افتاد.

«ندا» در خارج از ایران و در ایران، به‌عنوان نماد ندای اعتراض ایرانیان و ندای آزادی‌خواهی ایرانیان و نماد صدای اعتراض دموکراسی خواهان در این اعتراضات شناخته می‌شود و برخی از عنوان «فرشته آزادی» برایش استفاده کردند. نیروهای امنیتی حکومت ایران، با تحت فشار گذاشتن خانواده ندا، از آنان خواستند تا به محل دیگری منتقل شوند.

 

روزنامه تایمز از قول حمید پناهی معلم موسیقی آقاسلطان می‌نویسد که او و ندا به قصد شرکت در تظاهرات میدان آزادی در روز ۳۰ خرداد به سمت تظاهرات با ماشین در حرکت بودند. بگفته پناهی، آقاسلطان فعال سیاسی نبود، ولی نسبت به نتیجه انتخابات ناراحت بود. خانواده و نامزدش به او اصرار کرده بودند که در خانه بماند ولی او پاسخ داده بود که از مرگ نمی‌ترسد: «نگران نباشید، فقط یک گلوله‌است و پس از آن همه چیز تمام می‌شود». او به نامزدش گفته بود که اگر فرزندی داشتند، او را بر روی دوشش می‌گذاشت و به تظاهرات می‌رفت.

آرامگاه ندا آقا سلطان شهید راه آزاد ندا آقا سلطان در بهشت زهرا، قطعه ۲۵۷ ردیف ۴۲ شماره ۳۲ میباشد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy