سرخط اخبار۲۴ساعت گذشته شهرهای ایران

192
سرخط اخبار۲۴ساعت گذشته شهرهای ایران
سرخط اخبار۲۴ساعت گذشته شهرهای ایران

سرخط اخبار۲۴ساعت گذشته شهرهای ایران به ترتیب زیر خلاصه شده است. امروز در اغلب نمازجمعه های تهران و شهرستانها محور اصلی سخنرانیها ترس و وحشت ائمه جمعه از گسترش قیام و ابعاد آن بود.

شعار نویسی به عنوان تاکتیک مرحله ای قیام همچنان پیش میرود و رهنمودهای عملی برای پیشبرد این امر مهم قیام دست به دست میشود:

تهران: احمد خاتمی در نماز جمعه تهران گفت:‌ فتنه امسال بسیار عمیق بوده و حریم‌های فراوانی را شکست، قصد آنها اصل نظام بود!

تهران: در جلسه محرمانه بسیج منطقه یک تهران، فرمانده بسیج گفت: از مقابله با قیام‌کنندگان درمانده بوده‌اند.

وی گفته است:‌ تجمعات پراکنده باعث پخش شدن نیروهای بسیج شده و در نتیجه توان مقابله با تجمعات بزرگ را نداشته‌اند و مجبور به عقب‌نشینی می‌شده‌اند.

استان فارس: پلیس فارس در کانال تلگرامی خود اعلام کرد:فردی پنجشنبه در اقلید اقدام به سمت نیروهای انتظامی در فارس شلیک کرده بود سپس اقدام به خودکشی کرده است.

تهران: کانون صنفی معلمان استان تهران خواهان آزادی دستگیر ‌شدگان قیام مردم ایران شد.

خوزستان: بیش از ۴۷۸ تن از نویسندگان و هنرمندان با امضای یک بیانیه خواستار آزادی سریع شاعر هنرمند محمد بم شده اند.

تهران: بازنشستگان کشوری و لشگری با یک فراخوان روز ۸بهمن را برای یک تجمع بزرگ مقابل مجلس مشخص کردند.

استان فارس:‌وابستگان ایل قشقایی و کامیونداران در استان فارس از قیام مردم ایران حمایت کردند.

استان فارس: جمعی از رانندگان ماشینهای سنگین و کامیونداران استان فارس با انتشار پیامی از قیام مردم ایران حمایت کرده و گفتند ما همبستگی خود را با قیام سراسری مردم ایران اعلام میکنیم .

حمایتهای بین المللی

تایمز لندن نوشت: با چاپ تصویر سید شهاب ابطحی نوشت: تظاهر کننده ایرانی در زیر “شکنجه به‌قتل رسید” و جسدش در مقابل منزل پدری‌اش انداخته شد سه مرد دیگر به نام حسین قادری، ۳۰ساله، سارو قهرمانی ۲۴ساله و کیانوش زندی ۲۶ساله در زندان مرکزی سنندج جان خود را از دست دادند.

بلومبرگ نوشت:‌ روز جمعه ۲۹دی در مقاله‌یی با عنوان انقلاب اخیر ایران هرگز از بین رفتنی نیست نوشت: آخرین تظاهرات در ایران ممکن است تاکنون تا حدی سرکوب شده باشد، اما ویژگیهای این قیام مشخص نشان می‌دهد که برخلاف قیام ۸۸ و دیگر قیام های قبلی، این ناآرامی‌ها می‌توانند در سال‌های آینده به‌صورت ناپیوسته ادامه یابند.

سناتور جان مک کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، در پیامی نوشت: «اینترنت برای ایران امری مبرم است، آمریکا می‌تواند خیلی بیشتر به ایرانیان کمک کند تا دیواره آتش رژیم را بشکند».

یان زهرادیل نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک: ما با یک رژیم بنیادگرای مذهبی مواجهیم یا بهتر است بگوییم یک دیکتاتوری. مردم ایران خواهان تغییر رژیم هستند و در تمام ۳۱استان ایران، مردم به خیابانها آمدند و همین فراخوان را دادند.

تونه کلام – نماینده پارلمان اروپا از استونی: دیکتاتوریها هرگز تا ابد دوام نمی‌آورند. آنها دیر یا زود پایان می‌یابند.  اعتراضات علیه هزینه‌های بالای زندگی طی دو روز به‌درخواست‌های سیاسی ارتقا یافت با شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «ایران رو پس می‌گیریم».حساب باز کردن روی دیکتاتورهای اصلاح‌شده با یک چهره انسانی، شرط‌بندی روی اسب مرده است.

یارومیر اشتتینا – نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک: هزاران معترض جوان دستگیر شده‌اند. دست‌کم هفت نفر طبق گزارشها، در زندان و بعد از دستگیری در اعتراضات اخیر، جان‌باخته‌اند. اتحادیه اروپا باید فراخوان به یک تحقیقات مستقل بین‌المللی درباره کشته‌شدن معترضان دستگیر شده، حین بازداشت بدهد. باید از خانم موگرینی انتظار داشته باشیم که به (رژیم) ایران بگوید، ما هیچ‌گونه اعدام تظاهرکنندگان را تحمل نخواهیم کرد.

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی با ترزامی نخست‌وزیر انگلستان تصریح کرد رژیم ایران عامل نگرانی بزرگی است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy