بیانیه ترامپ، موضعگیری روحانی، پیروزی یا تحقیر جمهوری اسلامی

153
بیانیه ترامپ، موضعگیری روحانی، پیروزی یا تحقیر جمهوری اسلامی
بیانیه ترامپ، موضعگیری روحانی، پیروزی یا تحقیر جمهوری اسلامی

بیانیه ترامپ، موضعگیری روحانی، پیروزی یا تحقیر جمهوری اسلامی پس از اینکه آمریکا چهار شرط حیاتی را برای ادامه برجام با بیانیه آقای ترامپ صادر کرد! روحانی بدون اینکه اشاره ای به ضرب الاجل ۱۲۰روزه آمریکا بکند سریع بل گرفت و گفت:

«ما در برجام گفتیم معضل پیچیده منطقه‌یی و حتی بین‌المللی با میز مذاکره قابل حل و فصل است. این از بین نمی‌رود تا تاریخ تاریخ است… این پیروزی ما تا قیامت می‌ماند»

این درست مقابل نظر دلواپسان بود که آن را بالاترین تحقیر سیاسی تلقی کرده و خواستار خروج از آن شده بودند.

روحانی با ثمر بخش دانستن مذاکرات ادامه داد: «ما ثابت کردیم که پای میز مذاکره گره‌های کور بین‌المللی قابل باز شدن است.» و به این ترتیب علاقمندی خود را به‌ مذاکره در مورد موشکی و منطقه‌یی نیز ابراز کرد‌.

البته این حرفها را بین انبوه فریبکاریهای خاص خودش برای رنگ کردن و سرکار گذاشتن و سرپا نگه داشتن مزدوران سکه بگیر بسیج و سپاه بیان کرد که در این وضعیت بیش از همیشه ترس از وارفتن نظام الهی دارند و سر تا ته حرفهایش به خاطر مصرف داخلی است:

«برجام پیروزی برای بشریت است، پیروزی برای اخلاق و حقوق است»، «این یک شکست بزرگ برای آمریکا و یک موفقیت بزرگ برای علوم انسانی ایران و ملت ایران است». «ترامپ خود را به‌ در و دیوار زد اما نتوانست برجام را به‌هم بزند» و…

آنچه را که روحانی مجبور بود به ‌زبان دیپلوماسی آخوندی و در زرورق قدرت و پیروزی بیان کند، سایر همپالکی هایش به‌وضوح و روشنی بیان کرده‌اند؛
به عنوان نمونه ابتکار۲۴دی  در مطلبی با عنوان «برجام و لزوم گفتگوی دوجانبه» بدون تعارف و بدون استفاده از زبان دیپلوماسی روحانی، مهم‌ترین علت اصلی مشکلات را در قطع مذاکره و گفتگوهای دوجانبه بین ایران و آمریکا می‌داند و راه‌کار نهایی را در فعال کردن تماس‌های دیپلوماتیک بین دو کشور می‌بیند:

«نکته مهم در این بین، عدم ارتباط مستقیم دیپلوماتهای ایران و ایالات متحده در یک سال گذشته است که به‌ نوعی موجب سردی فضای گفتگوهای مرتبط با توافق هسته‌یی (برجام) بین دو کشور شده‌است… فضای بین دو کشور نیازمند تماس‌هایی است که منجر به‌ بهبود شرایط و نهادینه‌سازی روند اجرایی مشترک در برجام شود.

لذا منطقی خواهد بود که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده، جهت کاهش تنشهای فیمابین، اقدامات جدی را در پیش گرفته و تماس‌های دیپلوماتیک دو کشور حداقل در پیرامون برجام، برقرار شود».

با این حساب معلوم می‌شود که حرف اصلی روحانی که لابه‌لای پیروزی نمایی های «پیروزی برای بشریت» و «پیروزی اخلاق…» بیان کرد، همان باز کردن گره کور موشکی و منطقه‌یی پشت «میز مذاکره» و تلاش  برای ادامه گفتگوهای دوجانبه با آمریکاست که سایر رفقایش ساده و صریح مطرح کردند. این شیخ همیشه وارونه حرف میزند!

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy