دکتر ایناس عبد الدایم، فلوت نواز مصری برای پست وزارت فرهنگ اين كشور تعیین شد
دکتر ایناس عبد الدایم، فلوت نواز مصری برای پست وزارت فرهنگ اين كشور تعیین شد

دکتر ایناس عبد الدایم، هنرمند و فلوت نواز پر آوازه مصری روز یکشنبه ۱۴ ژانویه ۲۰۱۸ برای پست وزارت فرهنگ اين كشور تعیین شد.

خانم ایناس که نزد مصری‌ها لقب «زنی که کاخ دولت اخوان را تکان داد» معروف است، اولین زن هنرمند مصری بود که در برابر قوانین حکومت اخوان المسلمین در مصر قد علم کرده و با آنها مخالفت کرد.

ایناس در زمان حکومت محمد مرسی از ورود به اوپرای موسیقی ممنوع شد. وزیر فرهنگ وابسته به اخوان المسلمین ایناس را به دلیل زن بودنش از ورود به سالن اوپرا ممنوع کرد. اما دکتر ایناس که بیشتر عمر خود را در محیطی مدنی و به دور از تنگ‌نظری‌های اسلامگران سپری کرده و فنون موسیقی و هنر را در سطح بسیار بالایی تحصیل کرده بود، به شدت در برابر تنگ نظری اخوان المسلمین ایستادگی کرد او کمپینی در مخالفت با اقدام آنها به راه انداخت و هزاران مصری در خیابان‌ها برای باز گرداندن او به اوپرا راهپیمایی کردند جمعیت انبوهی از عاشقان هنر و موسیقی با او تظاهرات کردند تا اینکه اخوان المسلمین عقب نشینی کرده و در نهایت بر خلاف میلشان مجبور به بازگرداندن مجدد او به اوپرای موسیقی شدند.

اکنون که اخوان و حکومت اسلامگرایی دیگر به عنوان بخشی از گذشته تبدیل شده دکتر ایناس با اطمینان بیشتری به کار و هنر خود ادامه می دهد.

دکتر ایناس، که معروف ترین فلوت نواز مصر است، نمی دانست که او علاوه بر خلاقیت‌های بی نظیر هنری‌اش روزی او به عنوان او اولین زن مصری خواهد بود که پست وزارت فرهنگ را تصدی خواهد کرد. وزیر فرهنگ شدن و به جامعه هنرمندان خدمت کردن رویای دیرنه ایناس بود. او هرگز تصور نمی کرد که به چنین پستی برسد برای این پست در مصر حساب و کتاب‌های دیگری وجود دارد . در گذشته وزیر فرهنگ از اعضای یک دایره محدود انتخاب می‌شد در حالیکه ایناس از آن دایره محدود نبود.

روز یکشنبه ایناس عبدالدایم مشهورترین فلون نواز زن مصری به عنوان وزیر فرهنگ این کشور انتخاب شد.

ایناس در سال ۱۹۶۰ به دنیا آمد او پس از پایان دوران مدرسه، تحصیلات خود را در دانشکده هنری «الکونسرفتوار» در قاهره آغاز کرد و سپس در سال ۱۹۸۲ برای تکمیل تحصیلات خود به پاریس رفت و با کسب مدرک فوق لیسانس ودکتورای علوم و فنون هنری فارغ التحصیل شد.

ایناس در سال ۲۰۰۳ مدیر اورکسترای قاهره که بزرگترین هنرمندان موسیقی مصر را در خود جمع کرده را به عهده گرفت و سپس در سال ۲۰۰۴ به ریاست دانشکده ” الكونسرفتوار” را به عهده گرفت. ایناس مگوید از هیچ لقبی به اندازه لقب “الفنانه” خوشش نمی‌آید او ترجیح می‌دهند به جای خان رئیس یا جناب وزیر به او خانم هنرمند او را لقب دهند یا صدا کنند.

خانم ایناس عبدالدایم می‌گوید از همه دستاوردهای علمی که به دست آورده بيشتر به ىستاوردهاى موسیقى خود عشق می ورزد.

او قبل از اینکه به پست وزیر فرهنگ انتخاب شود سمت رئیس دانشکده هنر در قاهره را داشت و عضو شورای عالی وزارت فرهنگ و نیز رئیس اوپرای موسیقی مصر نیز بود. او همچنین چندین جایزه بین المللی هنری را در کارنامه‌اش دارد.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy