تاریخ ایران یقین دارم بعد از این طور دیگری رقم می خورد – آتنا فرقدانی

136
تاریخ ایران یقین دارم بعد از این طور دیگری رقم می خورد - آتنا فرقدانی
تاریخ ایران یقین دارم بعد از این طور دیگری رقم می خورد - آتنا فرقدانی

تاریخ ایران یقین دارم بعد از این طور دیگری رقم می خورد – آتنا فرقدانی آتنا فرقدانی کاریکاتوریست هنرمند و فعال حقوق مدنی طی مصاحبه ای که با دویچه وله انجام داد نسبت به قیام اخیر سراسری مردم ایران واکنش نشان داد وی به دویچه وله گفت: تاریخ ایران یقین دارم بعد از این طور دیگری رقم می خورد

آتنا فرقدانی: شاید حکومت بتونه با روش کشتار سرکوب موج عظیم بازداشتها صدای مردم رو به طور موقت خاموش کنه اما من خودم یقین دارم از این به بعد صفحات تاریخ ایران یه طور دیگه ای رقم میخوره رسانه ای شدن برای زندانیان خیلی مهمه دلگرمی هست اما بغیر از خود زندانی شرایطی که خود حکومت فراهم میکنه چون زندانی هویتش مشخص شده کمتر میتونه سرکوب کنه و کمتر میتونه به زندانی و خانواده اش فشار وارد کنه.

آتنا دربخش دیگری از مصاحبه اش به دویچه وله از نحوه سرکوب تظاهرات در تهران پرده برداشت و گفت:

توی تهران همان سه روز اول اعتراضات سرکوب شد بارها از ماشین آبپاش استفاده از گلوله های ساچمه ای شوکر باطوم استفاده کردن یگانهای ویژه وقتی به مردم هجوم می آوردن از روی مردم عبور میکردند هر کس که در حال عکس و فیلم برداری بود با وقیحانه ترین شکل روی زمین می کشیدند و با خودشون میبردند میزدند و بازداشت میکردند.

 آتنا شرایط نگهداری زندانیان را در بند دو الف سپاه پاسداران تشریح کرد و درباره شایعه خودکشی بازداشت شدگان در زندان که توسط قوه قضاییه جنایتکار حکومت پس از کشتن زندانیان ارائه میکند گفت:

اون چیزی که واقعا توی دو الف سپاه پاسداران بود وسیله ای که بخوان خودکشی کنن یا ابزاری که بخوان خودکشی کنن نبود حتی ما مسواکهایمان را میگرفتند تمام سلولها به دوربین مجهز بود تمام دستشویی حمام به دوربین مجهز بود و من بعید میدونم که واقعا خودکشی باشه!

آتنا فرقدانی در شهریور ۱۳۹۳ به خاطر طراحی‌هایش  و همچنین دیدار با خانواده‌های زندانیان سیاسی و خانواده‌های کشته شدگان عاشورای ۸۸ بازداشت شد. او دو ماه در بند ۲ الف سپاه تحت بازداشت و بازجویی قرار داشته و به صورت بلاتکلیف در این بازداشتگاه نگهداری می‌شد. وی در تاریخ ۹ مهرماه ۱۳۹۳ به همراه غنچه قوامی که با وی هم‌سلولی بود، دست به اعتصاب غذا زده و از روز یازدهم این اعتصاب را به صورت خشک ادامه داد.

در خرداد ماه ۱۳۹۴ شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، آتنا فرقدانی را با سه اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به رهبری، رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و مأموران بند ۲ الف سپاه در حین بازجویی‌اش» به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرد.

آتنا فرقدانی با کاهش زمان حبسش در دادگاه تجدید نظر، سرانجام در روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، از زندان اوین آزاد شد.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy