پاپ فرانسیس بر نابودی سلاح های اتمی تأکید کرد
پاپ فرانسیس بر نابودی سلاح های اتمی تأکید کرد

“پاپ فرانسیس” رهبر مذهبی کاتولیک ها در جریان سفر ۶ روزه اش به آمریکای لاتین با ابراز نگرانی شدید از وقوع احتمالی یک جنگ اتمی، بر نابودی سلاح های اتمی تأکید کرد.

پاپ که صبح امروز برای سفر ۶ روزه عازم شیلی و پرو شده است، در حین سفر به آمریکای لاتین در هواپیما تصویری از یک کودک که در ناکازاکی پس از بمباران اتمی انداخته شده بود را به خبرنگاران همراه اهدا کرد و گفت: من واقعا از وقوع یک جنگ اتمی می ترسم، تنها یک تصادف Crash کافی است.

دیگر به انتها رسیده ایم، باید سلاح های اتمی را نابود کنیم.

در این تصویر کودکی در ناکازاکی ژاپن در سال ۱۹۴۵ دیده می شود که جنازه برادرش را در شانه حمل می کند و در صف برای سوزاندن جسد ایستاده است.

پاپ گفت: وقتی این عکس را دیدم تحت تاثیر قرار گرفتم و زیر آن نوشتم ‘نتیجه جنگ’. سپس این عکس را چاپ و توزیع کردم زیرا یک تصویر بیش از هزار کلمه می تواند انسان را تحت تاثیر قرار دهد.

پاپ فرانسیس در آبان ماه گذشته نیز در همایش بین المللی ‘خلع سلاح’ که با حضور ۱۱ تن از برندگان جایزه صلح نوبل، سران سازمان ملل و ناتو، دیپلمات ها و کارشناسان این بخش در واتیکان با موضوع ‘چشم انداز جهانی عاری از سلاح هسته ای و برای خلع سلاح کامل’ برگزار شده بود، مالکیت و تهدید به استفاده از سلاح های اتمی را با قاطعیت محکوم کرد و آن را ابزاری کشنده، نامشروع و غیر منطقی و تهدیدی برای بشریت خواند.

پاپ گفت: سلاح های کشتار جمعی از نظر نظامی غیر منطقی و یک تهدید برای کل جامعه بشری محسوب می شوند. با در نظر گرفتن پیامدهای فاجعه بار بشری و محیطی ناشی از استفاده از سلاح های اتمی، نمی توان احساس دلواپسی و نگرانی نکرد و باید با قاطعیت نگهداری و حتی تهدید به استفاده از سلاح هسته ای را محکوم کرد.

زیرا وجود سلاح های اتمی، با توجه به خطر یک انفجار تصادفی حتی از روی اشتباه، با منطق ترس همراه است که فقط مربوط به طرفین درگیر نمی شود بلکه مربوط به تمام بشریت می شود.

پاپ فرانسیس در شهریور ماه گذشته نیز ضمن اشاره به تهدید سلاح های اتمی گفت: بشریت با سلاح های اتمی در خطر خودکشی قرار دارد. تجارت اسلحه باعث می شود تا آتش درگیری ها زنده بماند، که البته این (اوضاع کنونی) شیوع درگیری نیست بلکه ما اکنون در یک جنگ واقعی قرار داریم. سلاح های اتمی یک تهدید هستند که متاسفانه از ده ها سال پیش وجود دارند، اما هرچند وقت، این مساله حاد می شود و از همین خطر خودکشی بشریت بوجود می آید.

رهبر مذهبی کاتولیک ها در خرداد ماه گذشته و در پی امضای قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری میان عربستان و آمریکا از قدرتمندان جهان خواسته بود تا از فروش اسلحه، که موجب جنگ و تقویت آن می شود، دست بردارند. وی در پیامی گفت: یک جنگ اینجا، یک جنگ آنجا، آیا واقعا این جنگ ها برای حل مسائل بوجود آمده اند، یا اینکه جنگ های تجاری و برای فروش غیر قانونی اسلحه هستند تا تجار مرگ، ثروتمند شوند؟ این اوضاع را حل کنیم.

پاپ در سخنان خود اغلب به تجارت اسلحه قانونی و یا غیر قانونی اشاره و آن را محکوم می کند. وی تاکنون بارها گفته است که ‘در پس حملات تروریستی، سازندگان و تجار اسلحه قرار دارند.

آنها صلح نمی خواهند بلکه به دنبال خونریزی هستند، آنها جنگ می طلبند و برادری نمی خواهند. بیچاره آنهایی که سلاح می خرند تا این برادری را نابود کنند’.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy