یک گروه راست افراطی در لندن سعی داشتند شهردار را دستگیر کنند
یک گروه راست افراطی در لندن سعی داشتند شهردار را دستگیر کنند

یک گروه راست افراطی در لندن با حمل پرچم آمریکا سعی داشتند شهردار مسلمان این شهر را دستگیر کنند.

بر اساس گزارش ها، روز شنبه ۲۳ دیماه، سخنرانی صادق خان شهردار لندن درباره تساوی جنسیتی، به دلیل اعتراضات در مقابل محل برگزاری این سخنرانی با تاخیر برگزار شد.

تظاهرکنندگان با اشاره به اعتراضات صادق خان به آمریکا، عقیده داشتند او به دنبال برانداختن قانون اساسی بریتانیاست. آنها همچنین خواستار دستگیری شهردار لندن شدند.

اعتراضات به شهردار لندن پس از آن آغاز شد که او دلیل لغو سفر پرزیدنت ترامپ به بریتانیا را ترس از اعتراضات دانسته بود. پرزیدنت ترامپ به روشنی گفت که تنها به این دلیل که به تغییر سفارت آمریکا در لندن اعتراض دارد، در این زمان به انگلیس سفر نمی کند.

صادق خان در سخنرانی روز شنبه اش که با تاخیر برگزار شد، گفت: «برای من باعث افتخار است که به رغم شلوغی کار در اینجا حضور دارم.»

گروه راست افراطی در لندن، همان گروهی است که پیشتر پرزیدنت ترامپ از آنها ویدئوهایی منتشر کرد که با انتقاداتی مواجه شده بود.

صادق امان خان (به انگلیسی Sadiq Aman Khan؛ به اردو: صادق امان خان) زاده ۸ اکتبر ۱۹۷۰، سیاست‌مدار بریتانیایی، وکیل، عضو مجلس عوام بریتانیا از حزب کارگر و شهردار لندن است. وی در انتخابات ۵ می ۲۰۱۶، با کسب حدود ۵۷ درصد آرا، به نمایندگی از حزب کارگر، شهردار لندن شد و اولین شهردار مسلمان یک پایتخت غربی لقب گرفت.

بیشتر بخوانید

پیشینه

صادق خان، هشتمین فرزند یک خانواده مهاجر پاکستانی است که در بیمارستان سنت جورج در محله توتینگ لندن زاده شد. اجدادش در پی جنگ‌های جدایی هند و پاکستان در سال ۱۹۴۷، از هند به پاکستان مهاجرت کردند.

پدر و مادر صادق خان، اندکی پیش از تولد او، به لندن مهاجرت کردند. پدرش، امان‌الله خان، به مدت ۲۵ سال در لندن راننده اتوبوس بود و مادرش خیاطی می‌کرد. خان می‌گوید او هم از کودکی مشغول کار شده‌است: «پدر و مادرم همیشه درحال کار بودند. من هم به محض اینکه کاری گیر آوردم، شروع کردم به کار.

روزهای شنبه کار ساختمانی می‌کردم.»صادق خان آموزش‌های ابتدایی را در محله زادگاهش، توتینگ، گذراند. در هنگام تحصیل می‌خواست دندانپزشک شود، اما یک معلم پیشنهاد کرد از آنجایی که شخصیتی منطقی و استدلالی دارد، حقوق بخواند. پیشنهاد معلم و تأثیر برنامه‌های تلویزیونی، باعث شد او تحصیلش را در رشته حقوق ادامه دهد.

خان تحصیلات دانشگاهی‌اش را در دانشگاه شمال لندن گذراند. او پیش از ورود به مجلس عوام بریتانیا در سال ۲۰۰۵، وکیل بود وٰ به وکالت در مسائل حقوق بشری مشغول شد.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy