گزارش سازمان ملل: ایران همچنان به شورشیان یمن اسلحه می‌دهد
گزارش سازمان ملل: ایران همچنان به شورشیان یمن اسلحه می‌دهد

در گزارشی که کمیته سازمان ملل ویژه مجازات‌ها در یمن تهیه کرده، جمهوری اسلامی ایران به تسهیل دست‌یابی شورشیان حوثی‌ به هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک که علیه سعودی به‌کار می‌رود و در نتیجه نقض قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت درباره یمن متهم شده است.

بدین سان شواهد به دست آمده بیش از پیش حمایت ایران از شبه‌نظامیان حوثی را تاکید می‌کنند.

در گزارشی که کمیته سازمان ملل ویژه مجازات‌ها در یمن آن را تهیه و به شورای امنیت ارایه کرده، آمده است که ایران ممنوعيت ارسال اسلحة به يمن را نقض كرده است.

این گزارش همچنین افزوده که تهران دست‌یابی شورشیان حوثی به هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک پرتاب شده به سوی سعودی را تسهیل کرده است.

کمیته سازمان ملل، ویژه یمن، در گزارش خود یادآور شده که کارشناسان مسئول نظارت بر ممنوعيت ارسال اسلحه، بازمانده قطعات موشک‌های پرتاب شده متعلق به جنگ‌افزارهای ساخت ایران و نیز پهپاد ارسالی به یمن را پس از اعمال ممنوعیت ارسال اسلحه در سال ۲۰۱۵ مشخص کرده‌اند.

تیم کارشناسان سازمان ملل گفتند که ایران به قطعنامه شماره ۲۲۱۶ شورای امنیت مبنی بر منع ارسال اسلحه به یمن پایبند نبوده است.

تشابه زیادی میان گزارش کارشناسان سازمان ملل و نتایجی که ایالات متحده به آن دست یافت و نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل ماه گذشته آن را ارایه و ایران را متهم به نقض منع ارسال اسلحه کرد، وجود دارد.

علی‌رغم ارایه شواهد دال بر حمایت ایران از شبه‌نظامیان حوثی، تهران اما همچنان به وجود هرگونه نقش نظامی برای خود در یمن را انکار می‌کند.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy