ترامپ و مکرون سیاست یکدیگر را در مسائل مربوط به ایران، با هم تکمیل می کنند

84
ترامپ و مکرون بازی یکدیگر را در مسایل مربوط به ایران، با هم تکمیل می کنند
ترامپ و مکرون بازی یکدیگر را در مسایل مربوط به ایران، با هم تکمیل می کنند

ترامپ و مکرون سیاست یکدیگر را در مسائل مربوط به ایران، با هم تکمیل می کنند. پس از نشست مشترک جواد ظریف با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه  وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه که در بروکسل برگزار شد، اتحادیه اروپا روی دو موضوع انگشت تاکید گذاشت.

اول اینکه کشورهای طرف مذاکره با ایران ضمن اعلام موافقت با حفظ برجام، در دو مورد با ایران خاتلاف نظر دارند که یکی نقش نگران کننده و مخرب ایران در منطقه و دیگری موشکهای بالستیک ایران بود که قرار شد سر آن بحث شود.  این در حالی بود که وزیر خارجه آلمان زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان درباره نقش مخرب ایران را در کشورهایی مانند سوریه ویمن و لبنان گفت: ”همه ما قویاً معتقدیم که جدای از توافق اتمی، موضوعاتی هست که باید فوراً بین ما و  ایران مورد بحث قرار گیرند ما درباره وضعیت حقوق‌بشر در ایران نیز صحبت کردیم، اما قبل از هر چیز درباره این مسأله که نقش ایران در خاورمیانه چه طور تغییر می‌کند“.

ژان-ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی گفت: ”همه طرف‌های امضاکننده باید (برجام) را رعایت کنند… اما (توافق اتمی) به این معنی نیست که ما سایر نقاط اختلاف را که هم در زمینه موشکهای بالستیک و هم در زمینه اقدامات ایران در سراسر منطقه وجود دارند… پنهان کنیم“. همچنین مکرون هم گفته است که: «تهران در این منطقه باید کمتر مهاجم باشد و باید برنامه موشک بالستیکی خود را تعیین تکلیف کند“.

وزیر خارجه انگلستان گفت: ”مهم است که ما اروپایی‌ها گردهم آمدیم و موضع متحدی را ابراز کردیم: این‌که خیلی برای برجام اهمیت قائلیم… این شیوه‌یی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است. ایران از این توافق تبعیت می‌کند“.

بوریس جانسون اضافه کرد: ”انگلستان به فشار برای رعایت حقوق‌بشر و آزادی مطبوعات در ایران، ادامه خواهد داد“.

مواضع سه کشور و اتحادیه اروپا در زمینه‌های یاد شده آن جدید نیست، زیرا قبلاً نیز همین کشورها به بیانهای مختلفی این مواضع را اعلام کرده‌اند.

خواست این کشورها از بسیار روشن است و قطعا در آینده نیز پیگیر تحقق این خواسته‌ها خواهند بود.

اما سوال این است که نظام در وضعیت کنونی ظرفیت پاسخ دادن به این خواسته ها را دارد؟ پاسخ بسیار روشن است در موقعیت کنونی نظام به هیچ وجه نمیتواند دست از دخالت در امور منطقه و کشورهای دیگر بردارد و نه میتواند دست از نقض حقوق بشر بردارد! این دو به منزله دو اهرم جدی حفظ نظام است و مانند دو چوب زیر بغل نظام لرزان و فرتوت را سرپا نگه داشته است و برداشته شدن هر کدام از آنها به سقوط می انجامد!

 واقعیت دیگر وجود آثار کوبنده قیام ایران بر این پیکر پیر و ضعیف نظام فاسد است، که تعادلش را به هم زده است. هر ضربه ای به این پیکر به سقوطش منجر خواهد شد.

بنابراین نظام توان پاسخگویی به خواست قدرتهای جهان را ندارد و خوردن جام زهر برایش بسیار مشکل تر از قبل خواهد بود.

بنابراین در حال حاضر عدم پاسخگویی به خواست قدرتهای جهانی و منطقه‌ای در زمینه خوردن جام‌زهرهای دیگر برایش بسیار مشکل‌تر از قبل خواهد بود.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه زود متوجه موضوع شد و در گزارشی نوشت: بازی هسته ای مشترک واشنگتن و پاریس علیه ایران…. ترامپ و مکرون بازی یکدیگر را تکمیل می کنند

این منبع نوشت: نباید این موضوع را فراموش کرد. که واشنگتن و پاریس در حال تکمیل یک پازل مشترک در قبال توافق هسته ای با ایران هستند.

به عبارت بهتر، نباید بازی پاریس و واشنگتن را در این حوزه مجزا در نظر گرفت. یاد کردن از فرانسه به عنوان “بازیگری واسطه گر” یا ” بازیگری مستقل” خطایی محاسباتی در حوزه سیاست خارجی ما محسوب می شود.

پاریس هم اکنون در کسوت “بازیگر مکمل آمریکا” وارد میدان تقابل با برجام شده است. در این میان، ادبیات نرم مقامات فرانسوی نباید ما را نسبت به مخاطرات ناشی از تغییر رفتار ناگهانی این کشور غافل سازد.

واقعیت امر این است که رئیس جمهور فرانسه و وزیر امور خارجه وی قصد ندارند رفتاری مشابه دولت قبلی این کشور (اولاند و لوران فابیوس) در قبال توافق هسته ای داشته باشند، اما همان رویکرد دولت سابق خود را در تقابل با فعالیت های هسته ای صلح آمیز کشورمان ادامه می دهند.

بنابراین، در اینجا نباید “رفتار دولت فرانسه” را به مثابه “رویکرد دولت فرانسه” در قبال توافق هسته ای تلقی کرد. آنچه در برهه زمانی فعلی موضوعیت و ضرورت دارد، رصد هوشمدانه بازی پاریس در زمین ایالات متحده آمریکا می باشد.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy