قیام ایران قیامی که با نه به گرانی جرقه خورد- یحیی موحد

93
قیام ایران قیامی که با نه به گرانی جرقه خورد- یحیی موحد
قیام ایران قیامی که با نه به گرانی جرقه خورد- یحیی موحد

قیام ایران قیامی که با نه به گرانی جرقه خورد- یحیی موحد  در دهه اخیر و در تاریخ معاصر جنبش‌ها و ملت‌های منطقه لحظات و رویدادهایی بودند که به دلیل تحولات بعد از آن، به‌عنوان نقطه شروع و نقطه عطف و یا تغییر حاکمیت‌ها و … شناخته شده‌اند. این نقاط با ویژگی ایجاد تحولاتی کیفی و برق‌آسا پس از خود شناخته می شوند که در لحظه شروع، برای هیچ‌کس قابل پیش‌بینی نبود.

به‌طور مثال بهار عربی در چند کشور از جرقه خودسوزی یک دست‌فروش در کشور تونس شعله کشید و طوفانی بپا کرد که به دنبال خود سرنگونی پی در پی چندین حاکمیت دیکتاتوری در منطقه را همراه داشت.

تحولات سریع دو هفتة گذشته میهن ما ایران نیز یک نمونه از این تحولات است، جرقة آن با یک تجمع علیه گرانی در میدان شهرداری مشهد آغاز شد و همزمان اخگرهای شعله‌ور آن چند شهر دیگر خراسان مثل نیشابور و کاشمر… را هم به قیام و ایستادگی کشاند.

کمتر از ۲۴ ساعت از این شعله، حریقی فروزان سرتاسر میهن را فراگرفت حریقی که از خشم محرومان و غارت‌شدگان زبانه می‌کشید و دیگر حرفش تنها نه به گرانی نبود بلکه فریادی علیه تمامیت ظلم و ستم حاکمیت چپاولگر بود که از تهران گرفته تا کاشان و اصفهان و اهواز و زاهدان و… دیگر نقاط ایران را در برگرفته است.

ظرف ۲۴ ساعت دیگر جمعیت در ابعاد هزاران نفره  شده بود و فریادهای پرخروش مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه‌ای آنان آن‌چنان خشمگینانه بود که نیروی سرکوبگر هم در مقابل آن میخکوب شده چاره‌ای جز عقب‌نشینی نمی‌دید.

این شجاعت به‌سرعت گسترش یافت و الگویی شد برای دیگر شهرها، دریکی از صحنه‌ها در مشهد یکی از قیام‌کنندگان می‌گفت حاکمیت همه کارکرد و همه‌چیز خود را به میدان آورد از کتک زدن زنان و تا به‌کارگیری نیروی ضد شورش ولی نتوانست … او گفت که مردم مشهد در ایستادگی رشادت‌هایی کردند که تابه‌حال دیده نشده بود و از دیگر هموطنان در شهرهای دیگر میهن خواست که آن‌ها نیز به پا خیزند.

بدین ترتیب مردم به‌جان‌آمده که در انباشتی از سرکوب سالیان و چپاول و غارت بودند و در اثر خفقان،‌ بیکاری و تبعیض، زیر شلاق و زندان و شکنجه و بی‌خانمانی از طرف دیکتاتوری حاکم قرارگرفته بودند و در فقر و گرسنگی به حدی رسیدند که برای امرارمعاش و هزینه زندگی خود جان به لب شده بودند و دنبال فرصتی تا بتوانند حرف آخر را بزنند  با الگو گیری از قیام مشهد اصل نظام را نشانه رفتند و فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» کشیدند.

فریادی که حرف دل و فریاد مشترک همه مردم ایران است فریاد هزاران هزار نفری است که از همه اقشار جامعه از دانش‌آموز و دانشجو گرفته تا کارگر و کارمند و معلمان و ستمدیدگان غارت‌شده از سوی نهادهای مالی حکومتی همه به خیابان‌ها آمده‌اند و دادخواهی‌شان هیچ کجا پاسخی نگرفته بود اینک وقت آن بود که خود به میدان آمده و لرزه وحشت را بر حاکمیت دزد بیندازند. حال خواسته عموم مردم ایران در پایان ماجرا چیزی جز سرنگونی تمامیت حکومت ولایت‌فقیه نبوده و نیست.

آن‌ها با شعار اصلاح‌طلب و اصول‌گرا دیگر تمام شد ماجرا، این درک و فهم تاریخی خود را بیان کرده و صف‌بندی و انتخاب خود را مشخص کردند، کما اینکه در تداوم خود در تمامی شهرهای دیگر هم قیام‌کنندگان همین را می‌گفتند که این آخرین پیامه هدف اصل نظامه… این‌چنین بود که از جرقه حریق برخاست و طوفان قیامی در ایران بپا شد که تا تحقق هدف نهایی قصد ایستادن و توقف ندارد.

چهار دهه کشتار آزادیخواهان، دروغ، ریا، وعده‌های توخالی و چپاول کافی است، دیگر سوءاستفاده از دین برای سرکوب کافی است دیگر برگشتی به عقب متصور نیست مقاومت مردم در ایران ازاین‌پس از یک نقطه عطف عبور کرده است، اکنون شعار مرگ بر خامنه‌ای سراسری و ورد زبان زن و مرد و حتی دانش آموزان دبستانی شده است و این را قبل از هرکس سردمداران حاکمیت می‌فهمند.

آن‌ها ضعف و ترس خود را باسیاست یکی به نعل ویکی به میخ، با زدن به میخ حقانیت اعتراض به گرانی و فقر…نشان داده‌اند ولی پاسخی برای حل آن نداشتند و ندارند. نسبت دادن قیام به کشورهای خارجی و به اراذل‌واوباش و یا به مجاهدینی که از خارج مرزها آمدند و … روشن است.

این‌ها پاسخ نیست! آن‌که باد کاشته حالا باید طوفان درو کند!

پاسخ انهدام تمامیت این حاکمیت قتل و جنایت و ساختن جامعه‌ای بر اساس آرای جمهور مردم با اصالت به آزادی است،

جامعه ای که در آن دین و دولت جداست و کلیه اجزای ملت ایران از زن و مرد، در همه اقشار و ادیان و مسلکها با آرامش و برادری همزیستی مسالمت آمیزی در کنار هم دارند! تا حق مردم ایران به خودشان برگردد و سرنوشت خود را خود به دست گیرند.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy