ترامپ درباره تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران به‌زودی تصمیم می‌گیرد
ترامپ درباره تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران به‌زودی تصمیم می‌گیرد

مقام های کاخ سفید و وزارت خارجه اعلام کردند رئیس جمهوری آمریکا جلساتی با مشاوران خود داشته است و تصمیم خود را درباره تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران یا عدم تمدیدآن، به زودی اعلام می کند.

پرزیدنت ترامپ که بارها توافق جامع هسته‌ای شش قدرت بزرگ جهانی، از جمله آمریکا، با ایران را توافقی بد خوانده بود، در مهر ماه و در گزارش سوم خود به کنگره از تایید پایبندی تهران به آن خودداری کرد. حال او باید تصمیم بگیرد که تعلیق تحریم های هسته ای که توسط اوباما صورت گرفته بود را تمدید می کند یا خیر.

طبق مصوبه‌ای کنگره در زمان دولت باراک اوباما تصویب کرد، در صورت عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط رئیس جمهوری، کنگره ۶۰ روز مهلت دارد در مورد اعمال مجدد تحریم‌های ایران تصمیم بگیرد.

موضع پرزیدنت ترامپ درباره لغو تحریم های هسته ای ایران

با سر رسیدن این مهلت و عدم تصمیم‌گیری کنگره در این زمینه، رئیس جمهوری باید در مهلت قانونی (۱۵ ژانویه) اقدام کند. طبق قانون، مجوز لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید هر ۱۲۰ روز تمدید شود. انتظار می رود آقای ترامپ تا روز جمعه تصمیم خود را اعلام کند.

استیو گلداستاین معاون وزارت خارجه ایالات متحده عصر پنجشنبه، و در حالی که رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به کاخ سفید رفت، گفت که انتظار می‌رود پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه در مورد ادامه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران تصمیم‌گیری کند، اما مطمئن نیست آیا تصمیم او طی امروز یا فردا اعلام شود.

خبرگزاری رویترز پیشتر در روز پنجشنبه به نقل از دو مقام ارشد دولت آمریکا نوشت، برخی از مشاوران پرزیدنت ترامپ از وی خواسته اند از احیای تحریم های اتمی علیه ایران خودداری کند اما پرزیدنت ترامپ که همواره توافق اتمی با ایران موسوم به برجام را بدترین توافق در تاریخ آمریکا خوانده است، در این ملاقات ها با ادامه تعلیق تحریم ها علیه ایران مخالفت کرده است.

کارشناسان می گویند چنانچه رئیس جمهوری آمریکا تعلیق تحریم ها را بردارد، به منزله خروج ایالات متحده از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ خواهد بود.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy