افغانستان: اینان بجای جنگیدن برای ایران در سوریه برای کشور خود بجنگند

69
افغانستان: اینان بجای جنگیدن برای ایران در سوریه برای کشور خود بجنگند
افغانستان: اینان بجای جنگیدن برای ایران در سوریه برای کشور خود بجنگند

به گزارش شبکه خبری “طلوع نیوز”، شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رییس جمهوری افغانستان روز یک‌شنبه ۷ ژانویه ۲۰۱۸، در واکنش به کشته شدن ۲۰۰۰ شبه‌نظامی افغان وابسته به ایران در سوریه گفت که حکومت افغانستان مخالف شرکت شهروندانش در جنگ‌های نیابتی در کشورهای دیگر است.

سرپرست دفتر سخنگوی رییس جمهوری افغانستان گفت: “نباید خون فرزندان این وطن برای اهداف بیگانه‌گان در کشورهای دیگر ریخته شود”.

در همین حال، نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان نیز در این باره گفت: “اگر اینان ارادۀ قوی دارند که در برابر داعشیان بجنگند، می‌توانند در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان شامل شوند”.

زهیر مجاهد، مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون زیر نظر سپاه ایران، روز گذشته شنبه ۶ ژانویه گفته بود که در جنگ سوریه دو هزار مهاجر افغانی کشته و هشت هزار تن دیگر آنان زخمی شدند.

به گفته وی، باوجود فداکاری نیروهای افغان که از سوی ایران به جنگ سوریه اعزام می‌شوند، با آنها توجه جدی از سوی ایران صورت نمی‌گیرد.

گزارش‌های بسیاری درباره نحوه جذب این شهروندان افغانستان که اکثرا از قوم “هزاره” هستند به جنگ در سوریه منتشر شده است. پرداخت مبالغی از پول و دادن اجازه اقامت خانواده در ایران، از جمله مشوق‌هایی است که تهران به شبه‌نظامیان شیعه افغان برای حضور در جنگ‌های منطقه‌ای، ارائه می‌دهد.

این در حالی است که چندی قبل محمد محقق، یکی از رهبران قوم “هزاره” در افغانستان و معاون اول ریاست اجرایی این کشور در اجلاس جهانی محبان اهل بیت در ایران، از مهاجران افغان که تحت عنوان لوای فاطمیون در سوریه می‌جنگند قدردانی کرده بود که این اظهارات وی واکنش تند ارگ ریاست جمهوری، ریاست اجرایی و پارلمان این کشور را بر انگیخت.‎

در پی اظهارات جنجالی محمد محقق ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که اظهارات وی به نمایندگی از حکومت افغانستان نیست و این نظر شخصی وی است.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy