احتمال وقوع دومینو زلزله در تهران و البرز وجود دارد

383
احتمال وقوع دومینو زلزله در تهران و البرز وجود دارد
احتمال وقوع دومینو زلزله در تهران و البرز وجود دارد

احتمال وقوع دومینو زلزله در تهران و البرز وجود دارد! پیش‌بینی‌های وحشتناک کارشناسان ژاپنی از زلزله احتمالی تهران؛ زلزله ۶.۷ ریشتری و ۳۸۳ هزار کشته!

آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در تدوین برنامه کاهش خسارات زلزله تهران به شهرداری تهران انواع حالت‌های وقوع زلزله در تهران و میزان خسارت و تلفات آنها را ارزیابی کرده است.

بر این اساس تهران روی سه گسل بزرگ «شمال تهران»، «ری»، و «مشا» قرار گرفته که در صورت فعال‌شدن آنها، بیشترین خسارت‌ها از گسل ری و کمترین آنها از مشا خواهد بود.

بر اساس نقشه «توزیع شدت لرزه‌ای» که جایکا برای زلزله آینده تهران تهیه کرده، بیشترین شدت لرزه در محدوده گسل ری خواهد بود.»

در جدول‌ سناریوهای مختلف زلزله تهران جایکاه پیش‌بینی کرده گسل ری می‌تواند زلزله‌ای به قدرت ۶.۷ریشتر تولید کند که بر اثر آن ۳۸۳هزار نفر کشته خواهند شد.

زلزله ۷.۲ ریشتری گسل شمال تهران ۱۲۶هزار نفر و زلزله ۷.۲ ریشتری مشا تا ۲۰هزار نفر تلفات خواهد داشت. (آمار مربوط به دو دهه قبل است)

همچنین در نقشه «توزیع آسیب ساختمانی» مشخص شده که آسیب به ساختمان‌های جنوب تهران بیشتر از نقاط دیگر شهر است. نقشه توزیع تلفات انسانی هم نشان می‌دهد که جنوب تهران با مرگ و میر بیشتری مواجه خواهد شد.

زلزله دیشب تهران در آخرین آمارگیری۱۱۷مصدوم و ۲ کشته به جای گذاشته است، یک زن ۷۰ ساله در تهران بر اثر حمله قلبی و یک دختربچه ۱۰ ساله در البرز براثر استرس ناشی از زلزله جان خود را از دست دادند

این زلزله در ساعت ۲۳: ۲۷و در عمق ۷کیلومتری زمین بود که با ۱۲پس لرزه همراه بود.

مهدی زارع  عضو پژوهشکده زمین‌لرزه گفت: احتمال وقوع دومینو زلزله در تهران و البرز وجود دارد.

زلزله ۵.۲ریشتری ناشی از گسل کرج بوده و در مجاورت گسل‌های بزرگ شمال تهران و اشتهارد قرار دارد. بنابراین این گسل منتهی الیه گسل‌های بزرگ بوده است.

وی افزود: عمق این زلزله در ٧کیلومتری زمین بوده است و یک چهارم جمعیت ایران این زلزله را حس کرده‌اند.

عضو پژوهشکده زمین‌لرزه اضافه کرد: احتمال وقوع دومینو وجود دارد و گسل جنوب کرج در ١٢٠٠سال گذشته و گسل تهران در ٩٠٠سال اخیر لرزشی نداشته و احتمال وقوع زلزله در این گسلها وجود دارد.​

آیا واقعاً زلزله های بزرگ در راه است؟

 در ٧٥ سال گذشته، ١٠١ زمین‌لرزه با بزرگای بین شش و هفت و ٢٠ زمین‌لرزه با بزرگای بین هفت تا هشت در ایران گزارش شده‌اند.

البته پوشش شبکه لرزه‌نگاری فقط در ٥٠ سال اخیر با پنج ایستگاه شروع شده و بنابراین امکان اینکه رخدادهای اتفاق‌افتاده در ایران به‌دقت و با تعداد واقعی گزارش نشده باشد، وجود دارد.

ولی همین بررسی به همراه دقت در رخداد زمین‌لرزه‌های ١٩٧٠ به بعد و به‌ویژه خردزمین‌لرزه‌های دهه اخیر، براساس بررسی‌های آماری می‌توان نشان داد که احتمال رخداد زمین‌لرزه با بزرگای هفت در دهه پیش‌رو از ٢٠١٧ تا ٢٠٢٧ – از ٢.٥ تا ٣.٥ برابر بیشتر از سه دهه قبل از ٢٠١٧ است.

می‌توان گفت احتمال زلزله با بزرگای بیش از هفت را در قطعه گسله‌های فعال که در آنها نبود لرزه‌ای قابل مشاهده است، از ٢٠ تا ٣٠ درصد به ٦٠ تا ٧٠ درصد افزایش می‌یابد.

منبع: برگرفته از يادداشت دكتر مهدى زارع (استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله)، يك روز قبل از زلزله تهران.

تلگرام ما
https://t.me/Iran_news_ajancy