اخراج تروریسم ایران از سوریه و عراق در بررسی تحولات کنونی

126
اخراج تروریسم ایران از سوریه و عراق در بررسی تحولات کنونی
اخراج تروریسم ایران از سوریه و عراق در بررسی تحولات کنونی

اخراج تروریسم ایران از سوریه و عراق در بررسی تحولات کنونی

موضعگیری اخیر خانم موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نشان از رونمایی تحولاتی میدهد که تا به حال آرام آرام پیش میرفت، اکنون در این نقطه بیشتر بارز شده و خودنمایی میکند.

روند تحولات منطقه‌ و بین‌الملل روزانه عرصه را بر تروریسم ایران تنگ تر میکند. پیامها به شکل واضح و روشن و بدون تعارف میشود و دوستان و نزدیکان و همانهایی که با ملاها سلفی میگرفتند دست به افشاگری میزنند. و به عیان سخن از ضرورت بیرون آمدن ایران از سوریه و عراق و یمن را مطرح می‌کنند.

وزیر خارجه انگلستان بوریس جانسون در آستانه سفر به‌ تهران گفت؛ که در این سفر «رفتار مخرب و خطرناک» ایران را به ‌آن گوشزد خواهد کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه: فرانسه مخالف هرگونه حضور محوری ایرانی از مدیترانه تا تهران است؛ چرا که نه نیاز و نه تمایلی به‌ حضور ایران نیست.

این موضع وزیر خارجه فرانسه در ادامه موضع رئیس‌جمهور این کشور است که خواستار توقف دخالتهای ایران در کشورهای منطقه شده بود. از جمله در گفتگوی رئیس‌جمهور فرانسه با ترامپ (در روز هفتم آذر) درباره رویارویی با «فعالیتهای بی‌ثبات کننده» ایران در سوریه توافق شد.

حدود دو هفته قبل هم علیه اقدامات ایران در گفتگوی ترامپ و مکرون تکرار شده بود. بنابراین تأکید وزیر خارجه فرانسه و وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اجرایی شدن قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت ملل‌متحد حاکی از شکست ایران در سوریه است.

مخالفت ایران با قطعنامه ۲۲۵۴ از همین زاویه بود و به‌همین دلیل نیز در کنفرانس ژنو ۱ شرکت نکرد و در برابر آن کنفرانس آستانه را با روسیه و ترکیه دنبال می‌کرد؛ اما اینکه روسیه هم تایید کرده است که مشکل سوریه از طریق راه حل سازمان ملل قابل حل شدن است معنی اش این است که نیروهای ایران باید از این کشور بروند.

علاوه بر موضعگیریهای سران کشورهای آمریکا و فرانسه و انگلستان در مورد امنیت منطقه و استمرار تحریم به دلیل ایجاد تنش از طرف ایران در بین همسایگانش و علاوه بر موضعگیری آقای گوترش در مورد سفرهای قاسم سلیمانی به سوریه و عراق که آنها را نقض قطعنامه های سازمان ملل متحد دانست و به آن اعتراض کرد جدیدترین موضعگیری مربوط به خانم موگرینی بود که تقریبا تیر خلاص را به آخوندها زد و یک افشاگری جانانه کرد و پته روحانی را به واقع روی آب ریخت.

سفر ناگهانی پوتین به‌ سوریه در روز دوشنبه (۲۰آذر) برای بازدید از نیروهای روسی؛ پوتین در این سفر، خطاب به ‌نیروهای روسی که در پایگاه حمیمیم تجمع کرده بودند، خروج بخشی از نیروهای روسی از خاک سوریه را اعلام کرد. پوتین، بشار اسد را هم به‌ حمیمیم احضار کرد و او را در جریان تصمیم خود قرار داد که معنی آن قاعدتاً این است که بشار اسد نیز بایستی برای آینده و سرنوشت خود در شرایطی که دیگر نیروهای روسی دفاع از او را به‌عهده نخواهند داشت، فکری بکند. پوتین در مورد کاهش نیروهای روسی، هیچ مشورتی با ایران نکرد و حتی اطلاعی هم نداد. و  گفت وظیفه ای نداشتیم به ایرن چیزی در این باره بگوییم.

آخر کلام را به  روزنامه بهار ۲۲آذر واگذاریم: «حضور ایران در دو کشور درگیر در بحران تروریسم با هماهنگی دولتهای مستقر در عراق و سوریه بوده است… به‌نظر می‌رسد با توجه به‌ وضعیت سیاسی این روزهای کشورهای عراق و سوریه می‌توان به‌ این نتیجه رسید که امکان حضور نظامیان ایران به‌خصوص در کشوری هم‌چون عراق دیگر چندان وجود ندارد و برخی از نیروهای سیاسی عراقی نسبت به ‌ادامه یافتن این حضور نظامی موضعی اعتراضی داشته و آن را به‌سود عراق نمی‌دانند».و ادامه این ایستادگی را نوعی تندروی میداند که تا به حال خریداری در جامعه نداشته است.

این همان شعاری است که چندی پیش مردم عراق در خیابانها میگفتند ایران بره بره – به معنی ایران باید برود!
تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy