تایید حکم اعدام احمدرضا جلالی پژوهشگر دو تابعیتی

196
تایید حکم اعدام احمدرضا جلالی پژوهشگر دو تابعیتی
تایید حکم اعدام احمدرضا جلالی پژوهشگر دو تابعیتی

حکم اعدام احمدرضا جلالی پژوهشگر دو تابعیتی تایید شد،  دیوان عالی ایران این حکم اعدام را علیرغم مخالفتهای گسترده بین المللی و اعتراضات نهادهای حقوق بشری نسبت به احکام بی رویه اعدام در ایران تایید کرده است.

دبیر دریابیگی، وکیل جلالی تأییدیه حکم اعدام این زندانی امنیتی را یکشنبه ۱۹ آذر دریافت کرد.

احمدرضا جلالی با موسسه کارولینسکا در استکهلم سوئد و دانشگاه پیمونت شرقی در نوارای ایتالیا همکاری داشته. او اردیبهشت سال ۹۵ به دنبال سفر به ایران بازداشت شد. او که به دعوت دانشگاه تهران و دانشگاه شیراز برای شرکت در کارگاه مدیریت بحران به ایران سفر کرده بود، او پس از دستگیری به مدت هفت ماه در سلولهای  انفرادی تحت شکنجه های وحشیانه برای اعتراف گیری اجباری نگهداری شد.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، به  میزان، خبرگزاری قوه قضاییه ایران گفته بود که جلالی چندین دیدار با موساد داشته و اطلاعات حساسی درباره اماکن نظامی و هسته‌ای ایران به آنها داده و در ازای آن پول و اقامت دائم سوئد را دریافت کرده است.

سازمان «عفو بین‌الملل» پس از صدور حکم اعدام برای جلالی در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعترافات این پژوهشگر به «اعمالی که مرتکب نشده»، تحت شکنجه و فشار روحی صورت گرفته است.

صدور حکم اعدام برای جلالی با واکنش‌های گسترده بین‌المللی رویارو شد و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری خواهان آزادی او شدند. اتحادیه اروپا اواخر اکتبر نامه‌ای اعتراضی علیه این حکم را به تهران تحویل داد.

۷۵ برنده‌ جایزه نوبل در رشته‌های مختلف نیز از جمهوری اسلامی خواستند جلالی را آزاد کند.

برای اطلاع بیشتر به لینکهای زیر مراجعه کنید

مصاحبه با مادر احمدرضا جلالی پزشک گروگان محکوم به اعدام

فوری – زیر نیم کاسه، حکم اعدام پروفسور جلالی، رد درخواست جاسوسی بوده است

تگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy