ایران از بازداشت‌ خودسرانه اتباع خارجی دست بردارد
ایران از بازداشت‌ خودسرانه اتباع خارجی دست بردارد

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از وضع شهروند آمریکایی محبوس در ایران ابراز نگرانی کرده است. شیوئه وانگ، در تابستان ۹۵ و هنگام تحقیق پیرامون پایان‌نامه دکترای خودش در باره تاریخ ایران دستگیر شد.

او را به “جاسوسی” متهم کرده‌اند.

سارا لی‌ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر از بدرفتاری با شيوئه وانگ، دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون در زندان‌های ایران شکوه کرده است.

خانم ویتسون اعلام کرده که این شهروند آمریکایی را ۶ دسامبر در حالی به بند ۷ زندان اوین منتقل کرده‌اند که یک زندانی دیگر او را در حضور یک نگهبان تهدید کرده است.

شیوئه وانگ که برای پایان نامه دکترای خودش روی تاریخ ایران و سلسله قاجار پژوهش می‌کرد، در ژوئن سال ۲۰۱۶ در این کشور دستگیر شد. دادگاه انقلاب، وانگ را در ژوئیه ۲۰۱۷ به “اتهام همکاری با دولت متخاصم” به ده سال زندان محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر به نقل از یک “منبع آگاه” می‌گوید: «پس از انتقال وانگ در ششم دسامبر، او در برابر چشم یکی از نگهبانان زندان اوین از سوی یک زندانی طالبان تهدید شد.»

از گزارش دیده‌بان حقوق بشر چنین بر می‌آید که وانگ به آسیب بدنی تهدید شده است. زندانی طالبان که مدتی با وانگ در بند ۲۰۹ اوین به سر می‌برده، قبلا هم او را تهدید کرده و به همین خاطر به سلول دیگری منتقل شده است. دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که زندانی طالبان پیش‌تر در پایگاه هوایی بگرام افغانستان محبوس بوده است.

شیوئه وانگ ۳۷ ساله است. سارا لی‌ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر ابراز تاسف کرده که مقامات ایران دادگاه‌های ناعادلانه و بدرفتاری با زندانیان را به شهروندان خود محدود نمی‌کنند بلکه در حق تبعه‌های خارجی نیز چنین ظلمی را روا می‌دارند.

در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۷، خبرگزاری صدا و سیمای ایران مدعی شد که وانگ به ایران سفر کرده بود تا اسنادی را از وزارت خارجه، کتابخانه‌ی ملی، و مجلس ایران برای دولت آمریکا تهیه کند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy