پیشرفت چشمگیر اتحاد علیه ایران و مذاکرات صلح خاورمیانه

85

مشاور ارشد و داماد رئیس‌جمهور ایالات متحده می‌گوید دولت پرزیدنت ترامپ توانسته در مذاکرات صلح و متحد کردن کشورهای عربی و همراهی با اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران پیشرفت چشمگیری داشته و درباره مذاکرات صلح خاورمیانه تاکید کرد، صلح دائمی بین اسرائیل و فلسطینی‌ها دور از دسترس نیست.

«جرد کوشنر»‌ در اولین حضور عمومی، در نشست «سابان» در موسسه بروکینگز درباره مذاکرات صلح خاورمیانه بین اسرائیل و فلسطینی‌ها سخنرانی کرد اما در بخش هایی هم درباره ایران اظهارنظر کرد.

جرد کوشنر ۳۶ ساله، سرمایه دار حوزه املاک و همسر ایوانکا ترامپ دختر بزرگ پرزیدنت ترامپ است و از زمان روی کار آمدن او، به مقام مشاور ارشد رئیس جمهوری منصوب شد. وی از سوی آقای ترامپ مامور پیگیری روند صلح خاورمیانه شده و تاکنون سفرهایی به منطقه نیز داشته است.

آقای کوشنر که معمولا در سخنرانی های عمومی شرکت نمی کند، روز یکشنبه در نشست سابان گفت پرزیدنت ترامپ معتقد است بدون توقف تجاوزهای ایران و افراطگرایی اسلامی مذاکرات صلح به پیش نخواهد رفت.

مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از تلاش های دولت ترامپ گفت ما در متحد کردن کشورهای منطقه مقابل ایران و تلاش برای مقابله با تجاوزگری این کشور پیشرفت چشم‌گیری داشته‌ایم.

آقای کوشنر با اشاره به نشست سران کشورهای مسلمان در ریاض و حضور پرزیدنت ترامپ، گفت کشورهای عربی به این نتیجه رسیده اند که دیگر اسرائیل دشمن آنها نیست و اکنون به ترتیب ایران، داعش و افراطگرایی دشمن آنهاست.

ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را به اقدامات بی ثبات کننده در خاورمیانه از طریق حمایت از گروه های تروریستی از جمله حزب الله و حماس متهم می کند. ایران حامی شورشیان شیعه در یمن است، در حالیکه عربستان و دیگر کشورها حامی سنی های یمنی هستند.

نشست مرکز سیاست خاورمیانه در موسسه بروکینگز برگزار شد. این مرکز که پیشتر به نام سابان شناخته می شد،‌ متعلق به «حییم سابان» کارآفرین و تهیه‌کننده تلویزیونی اسرائیلی و آمریکایی است و نشست سالانه برگزار می‌کند. آقای سابان که حامی حزب دموکرات است،‌ می گوید دغدغه حفاظت از اسرائیل را دارد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy