قاسم سلیمانی در سوریه: خدا پیروزی علیه داعش را به ایران هدیه کرد

46

ویدیویی از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران منتشر شده که در آن، پیروزی‌های اخیر علیه داعش در عراق و سوریه را «پیروزی جمهوری اسلامی ایران» یا به عبارتی، پیروزی نظام ایران توصیف می‌کند.

بدین ترتیب قاسم سلیمانی، اقدام‌های طرف‌ها و کشورهای مختلف که در جنگ علیه داعش مشارکت داشتند را نادیده گرفته و شکست خلافت خود خانده داعش را به طور کامل مرهون ایران بر می‌شمرد.

قاسم سلیمانی که در برپایه این ویدیو در تاریخ نا مشخصی در جمع نیروهای ایرانی در آل بوکمال سوریه سخن می‌گوید، پیروزی‌های نظام ایران را ناشی از «اراده الهی» می‌داند و درباره دلیل آن می‌‎گوید: «چون این ملت (ایران)، آماده جانفشانی است، لیاقت پیروزی دارد… این ظرفیت را امروز در رهبرمان (خامنه‌ای) داریم که خادم کل جهان اسلام باشد».

فرمانده سپاه قدس ایران خطاب به نیروهایش می‌گوید: «امروز شما انتخاب شده الهی برای این کار هستید، پرچم دست شما است، حقش را خوب ادا کنید».

ایران عملیات بیرون راندن داعش از شهرک مرزی آل بوکمال سوریه را «ام المعارک» (مادر نبردها) نهاد؛ با وجود این‌که نبردهای بزرگتری علیه این گروه هم وجود داشت از جمله عملیات آزاد سازی موصل، بزرگترین شهر تحت تصرف داعش در عراق که در آن نیروهای عراقی با پشیتبانی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا حضور داشتند و عملیات آزاد سازی الرقه مرکز گروه داعش در سوریه که به وسیله نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک با پشتیبانی ائتلاف بین‌الملل انجام شد.

اما شهرک آل بوکمال واقع در مناطق مرزی سوریه با عراق، آخرین شهرکی بود که در تصرف داعش قرار داشت و عملیات این شهرک هنگامی روی داد که این گروه، در ضعیف‌ترین وضعیت خود قرار داشت.

این در حالی حالی است که ائتلاف بین‌الملل در سال‌های گذشته، اقدام به ارائه کمک‌های تسلیحاتی، آموزشی و اطلاعاتی به طرف‌های درگیر با جنگ علیه داعش در عراق و سوریه کرد.

شایان ذکر است که پیوستن ایران و شبه‌نظامیانش به نبرد علیه داعش در سوریه، دیر هنگام بود و آن‌ها بیشتر وقت را مشغول نبرد علیه مخالفان حکومت سوریه بودند که خود در جبهه‌های دیگر با داعش درگیر بودند.