گزارش خبری نقض حقوق بشر در کُردستان آبان ۹۶

49

در گزارش خبری که روز یکشنبه ۵ آذر ۹۶ منتشر شده آمده است: در طی یک ماه گذشته ۱۷ شهروند کُرد با حکم اعدام روبرو شده و یا اعدام شده‌اند. دست‌کم ۴۲ نفر با اتهامات سیاسی و عقیدتی با بازجویی، دستگیر و یا صدور حکم روبرو بود‌اند. در همین فاصله‌ی زمانی ۱۷ کولبر هم کشته و یا زخمی شده‌اند.

از ابتدای آبان ۱۳۹۶ تا ابتدای آذرماه، ده نفر با اتهام قتل، چهار تن با اتهامات مواد مخدری، دو زندانی با اتهامات سیاسی و یک زندانی عادی هم  اعدام شده و یا به اعدام محکوم شده‌اند. حکم ۲۶ سال و سه ماه حبس هم با اتهامات سیاسی برای شش نفر صادر شد. از مجموع هفده کولبر مذکور هم ۱۱ تن زخمی و شش نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در ایلام یک نفر و در ارومیه پنج نفر با اتهام قتل عمد اعدام شده‌اند. در مهاباد هم برای چهار متهم به قتل درخواست قصاص داده شد. در همین فاصله‌ی زمانی در ارومیه چهار نفر با اتهامات مربوط به جرایم مواد مخدری اعدام شدند و حکم اعدام دو زندانی سیاسی هم مجددا تأیید شد. در شهر خوی هم یک نفر اعدام شد.

دو نفر در ارومیه به اتهام همکاری با احزاب کُردی به ۱۶ سال و سه ماه حبس محکوم شدند.

دو شهروند مریوانی هم با اتهامی مشابه به ۴ سال حبس محکوم شدند.

در سقز هم یک شهروند با اتهام سیاسی به ۵ سال حبس محکوم شد.

انقال یک فعال مدنی در مهاباد برای تحمل حبس یک ساله هم همزمان با محاکمه‌ی یک روزنامه‌نگار در سنندج با اتهامات سیاسی بود.

همچنین در آبان ماه، یک شهروند بهایی در کرمانشاه به زندان منتقل شد.

از سوی دیگر تعیین قرار وثیقه برای دو دستگیری از اهالی بوکان در تهران با اتهامات سیاسی در حالی بود که آنها قادر به تامین وثیقه نیستند. دو فعال اهل سنت در بیجار مورد بازجویی قرار گرفتند و نُه نفر نیز در ارومیه با اتهامات سیاسی دستگیر شدند که یک تن از آنها مدیر یک کانال تلگرامی است.

در شهرهای مختلف دست کم ۸ نفر در خصوص انتقادشان از «کُندبودن کمک‌رسانی به قربانیان زلزله‌ی استان کرمانشاه» از جمله یک خبرنگار دستگیر شده‌اند.

در همین ماه در ماکو یک نفر، در سنندج دونفر و در نقده هم یک شهروند با اتهامات سیاسی دستگیر شده‌اند.

در شهرهای ایلام، کامیاران، سنندج، بوکان و مریوان، دست کم هفت نفر با اتهامات واهی از سوی نیروهای اطلاعاتی دستگیر شدند. در رابطه با اتهام مشخص «ارتباط با احزاب کُردی» نیز چهار نفر در ماکو و چالدران دستگیر شدند.

در رابطه با نقض موارد حقوقی کولبران هم شش تن از آنان طی آبان ۱۳۹۶ در اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی کشته شده‌اند. از این شمار در بانه یک نفر، پیرانشهر ۲ نفر، ارومیه یک کولبر، چالدران یک کولبر و در خوی ۱ کولبر جان خود را از دست داده است.

از مجموع یازده کولبر زخمی‌شده، یک نفر در سردشت در اثر سقوط از ارتفاع دچار جراحت شده است. در ارومیه یک کولبر، در چالدران ۱ نفر، در سلماس یک نفر و در پیرانشهر دو کولبر در اثر شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی مجروح شده‌اند. همچنین در اثر انفجار مین در پیرانشهر ۲ کولبر و در سردشت ۳ نفر زخمی شد.