جنجال در پی قدردانی محقق از افغان‌های عضو فاطمیون وابسته به ایران در جنگ سوریه

45

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان و شماری از اعضای پارلمان این کشور نسبت به اظهارات اخیر محمد محقق معاون اول ریاست اجراییه این کشور در مورد افغان‌های که تحت عنوان فاطمیون در سوریه می‌جنگند واکنش نشان دادند.

محمد محقق، معاون ریاست اجرایی افغانستان، در اجلاس جهانی محبان اهل بیت در ایران، از مهاجران افغان که تحت عنوان لوای فاطمیون در سوریه می‎جنگند، قدردانی کرد که این کار وی موجب خشم رییس اجراییه و برخی وکلای پارلمان این کشور شد.

حکومت افغانستان در پی این اظهارات محمد محقق اعلام کرد که اظهارات وی به نمایندگی از حکومت افغانستان نیست و این نظر شخصی وی است.

رییس اجرایی افغانستان نیز روز دوشنبه در نشست شورای وزیران گفت: “حکومت وحدت ملی طرفدار این نیست که افغان‌ها در هیچ‌جای دنیا در جنگ دخیل باشند، به نسبت جنگ و پیامدهای آن، مردم ما سال‌ها رنج دیدند و در سراسر دنیا آواره شدند”.

همچنان شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در این باره گفتند که آنها قبل از این اعزام مهاجران افغان توسط ایران به سوریه را محکوم کرده و اکنون نیز آن را محکوم می‌کنند. انتقاد تند رییس اجرایی و وکلای پارلمان افغانستان از محمد محقق

مهاجرین افغان‌ که برای جنگ در سوریه اعزام شدند، زیر نام لشکر «فاطمیون» می‌جنگند. گفته می‌شود این لشکر توسط قاسم سلیمانی، قومندان نیروی قدس سپاه پاسداران ایران ایجاد شده است.

این در حالی است که سازمان دیده‌بان حقوق بشر ۱ آکتوبر ۲۰۱۷، اعلام کرد که ایران از کودکان مهاجر افغان که در این کشور زندگی می‌کنند برای جنگ در سوریه استفاده می‌کند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، طبق قوانین بین‌المللی، استخدام کودکان زیر ۱۵ سال برای شرکت در جنگ، از جرایم جنگی به شمار می‌آید.