گرانی نان و دارو، دستاورد اقتصاد مقاومتی – زینت میرهاشمی

64

این روزها در شلوغی رقص و بزم فاتحان خودخوانده، قیمت نان و دارو افزایش یافت. این که قیمت کالاهای اولیه زندگی به صورت روزمره افزایش می یابد پدیده جدیدی نیست. قیمت گوشت، برنج، تحم مرغ و …هر روز بالا می رود. مردم می گویند شب می خوابیم صبح بلند می شویم قیمتها تغییر کرده است. این حرف در میان مردم رایج است که؛ یا ریال حقوق می گیریم اما با دلار خرج می کنیم. اما بالا رفتن قیمت نان، با توجه به این که غذای اصلی اکثریت مطلق مردم را تشکیل می دهد به معنی افزایش گرسنگی است. همزمان بالا رفتن قیمت دارو به معنای محروم کردن بخش بیشتری از مردم از درمان و بهداشت است. گران شدن نان قرار بود از اول آذر ماه اجرایی شود. افزایش قیمت نان در تهران را ظاهرا تا ۱۵درصد اعلام کرده اند. رئیس اتاق بازرگانی رژیم در اعلام خبر افزایش قیمت نان، بر سر مردم منت گذاشته و می گوید: دستمزدها طی سه سال گذشته افزایش پیدا کرده اما قیمت نان ثابت مانده بود.

ناهمخوانی دستمزدها با نرخ تورم و افزایش روز به روز تورم و گسترش فاصله مزد با هزینه واقعی، موضوعی روشن است که پایوران رژیم به صرف شان نیست تا چشمهای خود را بر این واقعیت باز کنند. این که رژیم بالاترین حد افزایش قیمت نان در استان تهران ۱۵ درصد اعلام کرده را کسی باور ندارد.  مدیر کل تعزیرات حکومتی تهران در این رابطه گفت که قیمت نان را نه ۱۵ درصد بلکه ۳۲ درصد افزایش دادند. وی می گوید حتا وزن نان هم کمتر خواهد شد. حرفهای مدیر کل نعزیرات حکومتی و عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان بر کاهش وزن نان یا اختیاری کردن افزایش قیمت نان، سبب درگیر شدن نانواییها با خریداران نان می شود. رژیم در هراس از شورش گرسنگان بر سر افزایش قیمت نان، با سیاست گداپروری نوع احمدی نژادی وارد شده است. بهرام ارضی دبیر ستاد تنظیم بازار، وعده «پرداختی در دهکهای پایین جامعه از محل آزادی سازی» برای جبران این افزایش را داد. این حرفهای کهنه شده و گداپرورانه است که به جای بالا بردن سطح زندگی همراه با ایجاد اشتغال و کیفیت زندگی، مردم را وابسته به مقدار ناچیز پول حکومت می کند.

جراحی اقتصادی که با دولت رفسنجانی آغاز شد و در دوران احمدی نژاد اوج گرفت، نشان داد که یارانه ها که به مردم پرداخت می شود فاصله زیادی با افزایش قیمت کالاها و تورم دارد. به همین دلیل فقر، گرسنگی و بی چیزی در سایه همین یارانه ها زیادتر شده است. تصویر فقر و تنگدستی را هر روزه در خیابانهای تهران می شود دید. در رویدادی دیگر، رئیس سازمان غذا و دارو بالا رفتن نرخ دارو را بر اساس بالا رفتن نرخ تورم اعلام کرد. وی افزایش قیمت دارو را تا کنون سه درصد برآورد کرده است. وی همچنین افزایش قیمت دارو تا پایان سال ۹۶ را ۹ درصد پیش بینی کرده است. (سلامت نیوز ۲۰ آذر)