زید رعد الحسین کمیسر حقوق‌بشر سازمان ملل گفت:‌ محکومیت فرمانده سابق صرب بوسنی راتکو ملادیچ به جرم نسل‌کشی و جنایات علیه بشریت هشداری برای سایرین هم‌چون بشار اسد دارد.

صبح چهارشنبه محکمه جنایی سازمان ملل ملادیچ را متهم به کشتار ۸۰۰۰مرد و کودک مسلمان صربرنیکا و هم‌چنین متهم به محاصره سارایه و پایتخت بوسنی کرد که طی آن ۱۰هزار شهروند با گلوله‌باران و تک تیراندازی طی ۴۳ماه کشته شدند.

زید رعد حسین که در ۱۹۹۰ در یوگسلاوی سابق برای سازمان ملل کار می‌کرده به رویتر گفت او مدتهاست منتظر حکم حبس ابد برای ملادیچ بوده است.

وی افزود: این پرونده نشان داد عدالت به سایر رهبران هم که ناقض حقوق‌بشر هستند خواهد رسید.

کمیسر حقوق‌بشر سازمان ملل گفت حکم عدالت این دادگاه شامل مرور زمان نمی‌شود و در نهایت من امیدوارم همه کسانی که این جنایات را در سراسر جهان مرتکب می‌شوند مورد حسابرسی، در برابر دادگاه عدالت قرار گیرند.

وقتی در پاسخ به این سؤال که این حسابرسی شامل اسد هم خواهد شد زید رعد حسین گفت بله و روشن است که آنچه اخیراً در سوریه رخ داده تنها به سوریه محدود نیست…

پائولو پینهیرو مدیر کمیسیون تحقیق سازمان ملل در سوریه سال گذشته گفت میزان مرگ زندانیان در سوریه نشان داده است که حکومت اسد مسئول قتل‌عام و نابودی به‌عنوان یک جنایت علیه بشریت می‌باشد. جنگ داخلی سوریه که در هفتمین سال خود است صدها هزار کشته و بزرگترین بحران پناهجویی را ایجاد کرده به‌طوری‌که بیش از ۱۱میلیون نفر بی‌خانمان شده‌اند.

آنا برنابیک نخست‌وزیر صرب نیز روز چهارشنبه اول آذر گفت محکومیت ژنرال سابق صرب بوسنی راتکو ملادیچ متهم به جنایات جنگی، غافلگیرانه نبود. وی به خبرنگاران طی دیدار از اسلو گفت ما لازم است به آینده بنگریم که بالاخره کشوری باثبات داریم. وی گفت لازم است گذشته را پشت سر بگذاریم. یک محکمه سازمان ملل ملادیچ را به نسل‌کشی و جنایات علیه بشریت متهم کرد که قتل‌عامها و پاکسازی قومی را طی جنگ بوسنی هدایت کرده و او را به حبس ابد محکوم کرد.