اگر ایران متوقف نشود، اروپا علاوه بر تحریمهای آمریکا خودش هم تحریمهایی خواهد افزود

279

تحولات مهم و تعیین‌کننده‌یی در منطقه در جریان است. یکی از مؤلفه‌های این تحولات، فعال شدن اتحادیه اروپا و به‌خصوص فرانسه است. و پس از آن سفر ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به منطقه خلیج‌فارس و عربستان است و تأکیدات مکرر او در این سفر مبنی بر این‌که برنامه موشکی ایران  باید تحت کنترل در بیاید و دخالتهایش در کشورهای منطقه باید متوقف بشود و گر نه اروپا در تحریمهای آمریکا علیه ایران شرکت خواهد کرد و خودش هم تحریمهای جدیدی به آن خواهد افزود.

روز ۲۵آبان هم کنفرانس مطبوعاتی مشترک وزیر خارجه فرانسه و وزیر خارجه عربستان در ریاض برگزار شد که در این کنفرانس هم طرفین اظهارات صریحی علیه ایران و سیاست‌ها و عملکردهایش در منطقه کردند.

 رویتر در روز ۲۵آبان نوشت: «وزیرخارجه عربستان طی مصاحبه‌یی گفت: عربستان به آنچه وی آن را رفتار تجاوزکارانه ایران در لبنان و یمن خواند پاسخ می‌دهد.

عادل الجبیر گفت به هر صورتی که شما به مسأله نگاه کنید، ایران به شیوه‌یی تجاوزکارانه عمل می‌کند و ما نسبت به این تجاوز واکنش نشان می‌دهیم و می‌گوییم دیگر بس است.

جبیر هم‌چنین گفت حزب‌الله لبنان که وی آن را شعبه‌یی از سپاه پاسداران ایران خواند، بایستی خلع‌سلاح شود و به یک حزب سیاسی تبدیل شود».

همسو با این تحولات تلویزیون اسکای نیوز روز ۲۵آبان خبر داد: «وزارت کشور بحرین یک باند تروریستی وابسته به ایران را افشا کرد و در اطلاعیه خود تأکید نمود که این باند آموزشهای فشرده‌ای در ایران توسط سپاه پاسداران دیده و توسط آن تأمین شده و برای هدف قرار دادن شخصیتهای کشوری طراحی کرده است».

در همین حال روز ۲۳آبان  لاریجانی قضاییه صحبت از سفر یک هیأت اتحادیه اروپا به تهران و مذاکراتش با مقامات ایران از جمله در مورد حقوق‌بشر کرد؛ اگر ‌چه ایران حتی درباره محتوای مذاکرات هیأت قبلی اتحادیه اروپا در تهران که ۷۰نفر بودند سکوت کرده، اما مواضع و اظهارات صریح مقامهای بلندپایه دولت فرانسه سمت و سو و محتوای مواضع اتحادیه اروپا را تا حدود زیادی توضیح می‌دهد که در یک کلام ادامه برجام و مذاکره در مورد برجامهای ۲و ۳و غیره است.

ایلنا در روز ۲۵آبان گزارش داد: «وزیر خارجه فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه عربستان گفت: برنامه موشکهای بالستیک ایران و دخالتهای منطقه‌یی تهران موجب نگرانی ماست.

لودریان در ادامه گفت تمام تلاش پاریس بر حفظ حاکمیت لبنان متمرکز است… وی در ادامه به مسأله سوریه پرداخت و ابراز امیدواری کرد که معارضان سوری بتوانند موضع مشترک اتخاذ کنند».

بی‌جهت نیست که در این فضا، روحانی و دست‌اندرکاران مذاکرات برجام هسته‌یی هم فعال شدند تا در برابر حملات دلواپسان نظام از برجام دفاع بکنند.

عراقچی معاون وزارت‌خارجه  روز ۲۴آبان در یک صحنه تحت عنوان «سمینار بین‌المللی روندهای تسلیحاتی و امنیت منطقه‌یی در غرب آسیا» که ظاهراً فقط برای اظهارات او چیده بودند ظاهر شد و ضمن تأکید بر ادامه مسیر زهرخوران از سوی نظام در دفاع از برجام گفت: «در این اوضاع آشفته‌ای که در منطقه وجود دارد، بحرانی که از طریق مذاکره حل و فصل و منجر به برجام شد، فعالیتهای صلح‌آمیز هسته‌یی ایران است و این تجربه‌ای است که جامعه بین‌الملل نمی‌خواهد آن را از دست بدهد… برخی دلیل حمایت اروپایی‌ها از برجام را فقط مسائل اقتصادی می‌دانند، در صورتی که چنین تصوری اشتباه است».

رجانیوز ـ ۲۴آبان در پاسخ به اظهارات عراقچی نوشت: «اصرار عجیب عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه بر بیان اظهارات غیرکارشناسی از چه روی است. در همین راستا وی مدعی شد که هیچ‌کدام از محدودیت‌های پذیرفته شده در برجام دائمی نیست… و دیگر این‌که هیچ نیازی از کشور را تعطیل نمی‌کند و محدودیتها بعد از یک دوره زمانی که نیازهای ما هم از آن سال‌ها شروع می‌شود، برداشته خواهد شد… باید دانست که تیم مذاکره‌کننده کشورمان در برجام از ۱۰۰حق ملت ایران صرف‌نظر کرده است که حداقل ۲۰مورد آن ابدی و همیشگی است».