زلزله باعث نشد که بازداشت بهاییان کرمانشاه متوقف شود

92

روز چهارشنبه ۲۴آبان ۹۶ پیمان قیامی از شهروندان بهایی ساکن کرمانشاه که اخیرا با قید وثیقه آزاده شده بود بازداشت شد.

آقای قیامی پس از احضار تلفنی به قضاییه به اتفاق مادرش رفته بود به بازپرس یازی در دادسرا مراجعه کرد پس از ۴۵ دقیقه بازجویی پشت دربهای بسته مادر شاهد بازداشت فرزند خود توسط دو تن از ماموران اطلاعات بود.

از دلایل بازداشت پیمان اطلاعی در دست نیست اما با توجه به اینکه در دوره پیشین بازداشت این شهروند مورد بدرفتاری قرار گرفته از جمله ساعتها بازجویی توام با توهین و ضرب و شتم در شرایط محروم از خواب و غذا، خانواده او در نگرانی از شرایطش به سر می برند.
همزمان یکی از اساتید سابق دانشگاه شیراز آقای حسن ممتازی هم بازداشت شد. وی روز چهارشنبه مورخ ۲۴ آبان ماه حسن ممتازی از اساتید سابق دانشگاه بهایی که در سال ۹۰ به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

آقای ممتازی در منزل مادری خود در شهر شیراز بازداشت شد، و به احتمال قوی برای اجرای حکم حبس بزودی به زندان اوین منتقل خواهد شد.

ممتازی متهم است در تدریس به دانشجویان بهایی در دانشگاه آنلاین این شهروندان که از تحصیلات عالیه در ایران محروم هستند مشارکت کرده در قسمتی از نامه خود پس از محکومیت آورده بود “بنده هم همانند سایر همکارانم به جرمی محاکمه و محکوم شده ام که اساساً نه تنها جرم نیست که وظیفۀ انسانی هر کسی است که توانایی علمی داشته باشد و بتواند به جبران محرومیّتی، که برخلاف حقوق طبیعی و انسانی جوانان بهائی ایران، به جوانان بهائی ایران تحمیل شده است قدمی بردارد و از این نظر خوشحالم و مفتخر که سهمی اندک در این زمینه داشته ام. “

از سویی دیگر گزارش می شوند شیوا اخلافی شهروند بهایی در شیراز که دوران محکومیت خود را سپری می کند، با توجه به اینکه تنها دو ماه به پایان حبس او باقی مانده است اجازه یافته بصورت “رای باز” یا حبس نیمه محصور این مدت را سپری کند. این موضوع به معنی این است که خانم اخلاقی مدت حبس خود را بصورت پاره وقت در زندان خواهد بود.