خبرگزاری های تسنیم اعلام کر که تعداد کشته‌شدگان حادثه زلزله در استان کرمانشاه به حدود ۳۸۰ تن رسیده است. در این میان تعداد مصدومان به بیش از ۶۶۰۰ تن رسیده است.

شهرستان سرپل‌ذهاب که بیشترین کشته‌ها را داشته،‌ خسارت زیادی دیده و از جمله خبرگزاری تسنیم از تخریب نیمی از ساختمان‌های این شهر خبر داده است. هنوز هیچ مقام رسمی این گزارش را تائید نکرده‌است.

در این میان،‌ مناطق زلزله‌زده با کمبود دارو، سرم، تخت و تجهیزات مواجه هستند.

درهمین حال، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، خبر داد که بخشی از بیمارستان تازه ساز اسلام‌آباد غرب به دلیل زلزله تخریب شده‌است.

وی اعلام کرد که برخی از بیمارستان‌های این منطقه، تخت‌های بیمارستانی را در حیاط مستقر کرده‌اند و «به شدت با کمبود نیرو و امکانات مواجهند».وی اشاره کرد که «هنوز خدمات رسانی به روستاها انجام نشده است و مردم با دست‌های خالی جنازه‌ها را از زیر آوار بیرون می کشند» و با کمبود جدی پزشک متخصص و پرستار در مناطق زلزله‌زده مواجه هستیم و بسیاری از هموطنان در روستاها هنوز زیر آوارند.

زمین‌لرزه‌ای قوی در استان کرمانشاه در شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان، در همدان، اراک، زنجان، سنندج، تبریز و چند شهر دیگر و نیز در مناطقی از عراق و دیگر کشورهای منطقه احساس شده‌است.

پس از زمین‌لرزه اصلی، پس‌لرزه‌ها همچنان ادامه داشته و دقایقی پس از آن، دو پس‌لرزه نسبتا بزرگ ۴.۶ ریشتری و ۴ ریشتری نیز رخ داده‌است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، کمک‌رسانی به حادثه دیدگان بسیار کند پیش می‌رود به طوری که اولین محموله چادر و پتو بعد از گذشت بیش از ۱۲ ساعت بعد از زلزله تازه شهرستان ثلاث باباجانی رسید و تا این محموله‌ها به روستاها برسد مدت زمان زیادی سپری خواهد شد.

همچنین ایلنا به نقل از خبرنگار هفته نامه «نوای وقت» که به سرپل‌ذهاب رفته است،‌ اوضاع را «نابسامان»‌ توصیف کرد و نوشت:‌ «سوخت و غذا توزیع نشده؛ اگر نفت توزیع نشود، سرمای کشنده آمار تلفات را افزایش خواهد داد. گرسنگی هم مزید بر علت است؛ مخصوصا برای کودکان و سالمندان شرایط بسیار نگران‌کننده‌است. چادر هم به تعداد کافی توزیع نشده و خیلی از خانواده‌ها بی سرپناه مانده‌اند».

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، کانون زمین‌لرزه ۱۵ کیلومتری شهر ازگله از توابع استان کرمانشاه در منطقه‌ای همجوار عراق، و عمق آن نیز ۱۱ کیلومتری سطح زمین بود.

سازمان زمین‌شناسی آمریکا گفته که زلزله در ۳۲ کیلومتری جنوب‌غرب حلبچه و در عمق ۳۴ کیلومتری زمین رخ داده‌است.

آب شهرهای زلزله‌زده تا ۴۸ ساعت قطع است.

براساس گزارش‌ها هنوز برق برخی از شهرهای استان کرمانشاه از جمه سرپل‌ذهاب قطع است.

در همین حال، علیرضا تخت شاهی، مدیرعامل آب و فاضلاب کرمانشاه، اعلام کرد که آب شهرهای سرپل‌ذهاب، قصرشیرین، هرسین و ثلاث باباجانی قطع است و آب‌رسانی به این شهرها «به صورت سیار» انجام می‌شود.

آسیب به پنج اثر تاریخی در کرمانشاه

در اثر زلزله یکشنبه شب، پنج اثر تاریخی در شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و دالاهو آسیب دیده‌اند و سرکشی‌ها به دیگر آثار تاریخی برای تخمین درصد آسیب‌های وارد شده ادامه دارد.

کاروانسرای شاه عباسی، عمارت خسرو و چهارقاپی در شهرستان قصر شیرین، قلعه یزدگرد در شهرستان دالاهو و زیج منیژه در سرپل‌ذهاب، از جمله آثار تاریخی آسیب دیده هستند.

در همین ارتباط، رسانه‌های خبری در ایران می‌گویند پیش‌بینی می‌شود ۷۰ هزار تن نیاز به اسکان موقت داشته باشند. گزارش‌هایی نیز از کمبود پتو و مشکلات ناشی از سرمای هوا نیز منتشر شده‌است.