سهیل عربی برنده جایزه آزادی بیان ۲۰۱۷ شد

101

سهیل عربی وب‌نگار زندانی یکی از سه برنده جایزه آزادی بیان سازمان گزارش‌گران بدون مرز در سال ۲۰۱۷ شد…
سهیل عربی که از آبان ماه ۱۳۹۲ در اوین زندانی است، ابتدا به اتهام سب النبی (دشنام به پیامبر اسلام) به اعدام محکوم شد ولی با اطلاع رسانی و تلاش خانواده و وکلا، حکم اعدام او در دیوان عالی کشور لغو شد.

همسر و وکلای سهیل عربی همچنین از تعدادی از وبسایت‌های نزدیک به سپاه پاسداران به دلیل توهین و بستن اتهامات دروغین به سهیل عربی شکایت کرده‌اند، شکایتی که اگر چه رسیدگی نشد ولی خشم سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را برانگیخت و به بازداشت همسر سهیل عربی منجر شد.

«همان اوایل بازداشت سهیل عربی، چند تا از وبسایت‌های داخلی و نزدیک به سپاه مطلب دروغ و تهمت در رسانه های مجوزدارشان علیه سهیل نوشتند که اتهامات کثیفی را به سهیل و خانواده اش منسوب کرد، همسر و وکلای سهیل به اتهام تهمت و توهین و نشر اکاذیب از این سایت‌ها شکایت کردند که رسیدگی هم نشد ولی بعد از آن قرارگاه ثارالله سپاه خیلی عصبانی شد و مخصوصا از وقتی حکم اعدام در دیوان عالی شکسته شد، برای همین است که چهار سال مرخصی ندادند و هر روز دنبال یک اتهام جدید برای این خانواده‌اند و حتی برای همسر و مادر همسرش هم پرونده تشکیل دادند.»

یک منبع مطلع روز یازدهم شهریور به کمپین حقوق بشر در ایران گفت مقامات قضایی نه تنها پاسخی به مطالبات او نداده‌اند، بلکه زندان او را به دلیل امتناع از پوشیدن لباس فرم، از ملاقات با خانواده اش محروم کرده است. منبع مطلع به گفت: «از هفته دوم اعتصاب غذا به دلیل خونریزی معده به بهداری زندان منتقل شد ولی یک معالجه سرپایی و به بیمارستان هم اعزام نمی‌کنند. تازه به دلیل این که لباس فرم زندان را نپوشیده، این دو هفته اجازه ندادند با خانواده‌اش ملاقات کند.»

در آخرین روزهای شهریور پس از پایان حکم قرار بود که سهیل آزاد شود ولی برخلاف قوانین خود جمهوری اسلامی از آزادی سهیل سرباز زدند که این منجر به اعتصاب سهیل عربی شد که تا مرحله خطرناکی پیش رفت در آخرین روزهای اعتصاب با درخواست فعالین حقوق بشری و بخصوص آقای ملکی و مادرش اعتصاب غذا را شکست.
سهیل عربی سابقه اعتصابهای طولانی در زندان دارد در آخرین اعتصاب که به چندین روز اعتصاب خشک هم کشید نوشت:

خطاب به مسئولین : اکنون در یک قدمی مرگ هستم قند ۵۰ فشار ۵ روی ۶ وزن ۶۶ خونریزی معده و…

به خواسته های قانونی ام توجهی نکردید دست کم آخرین خواسته ام را که برای پس از مرگ است انجام دهید مرا در بند ۳۵۰ اوین اتاق یک دفن کنید بزودی اینجا تبدیل به موزه خواهد شد و روژانا ها با افتخار از ما یاد خواهند کرد.

خطاب به آن ها که دوستشان دارم در سالمرگم اشک نریزید ترانه اریتپیانرا به یادم گوش دهید.

هرگز اجازه ندهید شخص دیگر را به جرم داشتن عقاید متفاوت شکنجه دهند.

** سهیل عربی؛ وبلاگ نویس زندانی، پس از یک ماه اعتصاب غذای تر، حدود یک هفته است که دست به اعتصاب غذای خشک زده است و حالش وخیم گزارش شده است.

او پیشتر طی نامه‌ای، بازجویان و فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه را مسئول حفظ جان خود اعلام کرده بود.

اعتراض او به افزایش فشارها بر خانواده‌اش، بوده است. لازم به ذکر است همسر او نسترن نعیمی اخیرا بازداشت شده و با وثیقه آزاد شده است و در پی فشار بازجویان، از محل کار خود اخراج شده است.

از طرفی وثیقه‌گذار سندش را می‌خواهد و ممکن است دوباره همسر سهیل عربی زندانی شود.

او فرزند خردسالی دارد که طی ۴ سال گذشته خاطره‌اش از پدر به سالن ملاقات اوین محدود شده است، چون به سهیل مرخصی نمی دهند و او را از این حق محروم کرده‌اند.

برای اطلاع بیشتر لینکهای ضمیمه را مطالعه فرمایید

خداحافظی تلخ زندانی سیاسی سهیل عربی در آخرین لحظات زندگی+فیلم
حمایت دکتر محمد ملکی از زندانی در اعتصاب غذا سهیل عربی

سهیل عربی روز معلم برای معلمین مرغ سحر را با صدای بلند خواندم + ترانه مرغ سحر