نگاهی به درون بند ۸ – شکنجه گاه زندان اوین

999

زندانیان قدیمی، بند ٨  اوین را بدترین بند و تبعیدگاه زندانیان سیاسی توصیف کرده اند و گفته اند که این بند واقعا جزو کثیف ترین و بد بوترین بندها است و  من این بند را تجربه کردم. این بند بقدری کثیف است که زندانیان در بدو ورود به آنجا دچار بیماریهای عفونی  میشوند و بدلیل اینکه دارو هم در دسترس ندارند، بیماریهای آنها طولانی میشود. این بند نسبت به بندهای دیگر از یک مشکل دیگر هم در عذاب است آنهم تفکیک نشدن زندانیان با جرایم مختلف به طوریکه زندانیان قاتل و خطرناک و قاچاقچی بین زندانیان سیاسی و امنیتی نگهداری میشوند زندانیان عادی اغلب توسط زندانبانان برای آزار زندانیان سیاسی خریده میشوند.

وضعیت غذا در این بند بشدت وخیم است غذای این بند بی کیفیت ترین و آلوده ترین نوع غذاهاست.  بجای گوشت در آن ذراتی مشاهده میشود که زندانیان سیاسی و امنیتی اون رو به اعما و احشا گربه و جانوران تشبیه میکردند و میگفتند خوردن غذا برایشان عذاب آور است. مخصوصا به شکل عیان غذای آلوده به زندانیان میدادند و در صورت امتناع زندانی از خوردن غذای آلوده به ما پیشنهاد خرید غذا از بوفه به قیمتها سه برابر بیرون داده میشد. در خرید هیچ فاکتوری به زندانی داده نمیشود و از کارت زندانی هر چقدر که بخواهند میکشند و اگر هم زندانی اعتراض کند با عقوبت مواجه میشود. بارها مقادیر و مبالغ زیاد تر از مقداری که به زندانیان در قیمت گذاری اجناس و خوراک و پوشاک گفته شده است را با پررویی و وقاحت و دزدی تمام از حسابشان کسر میکنند، و زندانیان هنگامی این موضوع را میفهمند که میخواهند برای خرید اجناس ضروری مورد نیازشان میخواهند خرید کنند، اما مشاهده میکنند که هیچ پولی در حسابشان باقی نمانده است! با این وجود هیچ یک از این زندانیان نسبت به این فساد اجازه اعتراض نخواهند داد و در صورت اعتراض اینکارشان تخلف گزارش شده و توسط مسئولین زندان مجازات خواهند شد.

-دزدی توسط فروشندگان اجناس و محصولات در زندان و بین مسئولین و سربازان زندان بیداد میکند و روز به روز به علت بی اطلاعی مردم و برخی افراد مدافع حقوق زندانیان سیاسی و امنیتی از این تخلفات بیش از پیش به این دزدی ها و غارت ها و خالی شدن جیب های اسرا دامن زده میشود و زندانیان به همین علت دیگر نمیتوانند از خانواده خود درخواست پول نمایند. چرا که هیچ امنیتی میان مسئولین متخلف و مجرم زندان اوین نبوده و نیست.

– در این زندان در اکثر مواقع وسایل شخصی زندانیان ، اعم از شامپو و پوشاک یا دارو توسط زندانیان غیر سیاسی و خلافکار و سربازان داخل زندان دزدیده میشود و هیچ امنیتی از این لحاظ در زندان نمیباشد. زیرا زندانیان سیاسی و امنیتی ما میان زندانیانی همچون قاچاقچی و چاقو کش و دزد و افراد خطرناک و غیر قابل اعتماد و مجرم، و در یک اتاق و بند دوران محکومیت و زندان خود را میگذرانند.

– در این بند همچنین تعداد زندانیان سیاسی و امنیتی شناخته نشده فراوان هست که به علت عدم شناخت آنها و گمنام بودنشان بیشترین ظلم و محدودیت و آزارها را نسبت به آنها انجام می دهند.

اینها البته تنها گوشه ای از گزارش وضعیت فاجعه بار و نابه سامان و نا امن زندان اوین و بند٨  میباشد.

در این بند زندانی در سخت ترین نوع شکنجه و آزار مداوم نگهداری میشود و هیچ آرامشی ندارد.

به امید نجات و آزادی هرچه سریعتر همه زندانیان سیاسی، فرهنگی و امنیتی ایران

امضا یک زندانی سابق بند هشت زندان اوین