ترس حکومت از مردم، با بکارگیری همه ابزار سرکوبی هوایی و زمینی

252

با توجه به فراخوانهایی که در شبکه های اجتماعی برای حضور گسترده در مراسم روز کوروش داده میشد و با توجه به اهمیت این روز برای ایرانیان و استقبالی که از این فراخوانها میشد، سپاه پاسداران و ارگانهای سرکوبی دست در دست یکدیگر هر یک برای جلوگیری از این اقدام آغاز به کار کردند، براساس دستورالعملهای داده شده، سپاه با حضور گسترده نیرو در منطقه پاسارگاد و برای جلوگیری مطلق از حضور مردم، اقدام به برگزاری مانور نظامی از ۵تا۷آبان در منطقه پاسارگاد نمود. هدف از این مانور از یک سو توجیه حضور گسترده نیروهای بسیج و سپاه در کنار نیروهای یگان ویژه ناجا در منطقه پاسارگاد بود تا با بهانه مانور در این سه روز، کلیه مسیرهای منتهی به پاسارگاد را ببندد.

یک منبع مطلع گفته است، بر اساس فراخوان اجباری سپاه فجر فارس، کلیه نیروهای سپاه و بسیج شامل بسیج نواحی و پایگاههای استان فارس، بسیج کارخانجات، بسیج ادارات، بسیج دانشجویی در استان فارس همچنین بخشی از نیروهای بسیج استان های همجوار مانند بوشهر، و اصفهان نیز برای حضور در این مانور نمایشی فراخوان داده شد. بر این اساس نه تنها کلیه مسیرهای منتهی به پاسارگاد بسته شد. بلکه تمام بیابانهای اطراف پاسارگاد تا شعاع ۴۰کیلومتری تحت پوشش حفاظتی نیروهای بسیج و سپاه قرار گرفته، و هیچ فردی حق حضور در این شعاع را نداشت.

در این راستا به کلیه مغازه ها، رستورانها ،تعمیرگاهها و …در این شعاع دستور تعطیلی در طول سه روز ۵تا۷ آبان داده شده است. همچنین برای پوشش کاملتر صدها گشت موتوری و خودرویی به همراه ۵ هلیکوپتر بیابانها و راههای فرعی مسیرهای دسترسی در بیابانهای اطراف را بطور زمینی و هوایی و شبانه روزی تحت پوشش دارند تا هیچ فردی حتی امکان حضور در بیابانهای اطراف پاسارگاد را نداشته باشد!

در مجموع در”مانور نمایشی فجر۴ ” که صرفا با هدف جلوگیری از حضور مردمی در مراسم ۷ آبان و حضور در منطقه پاسارگاد صورت می گیرد، حدود ۱۵ هزار نیروی مسلح بسیج و سپاه به مدت ۳ روز در منطقه عمومی پاسارگاد حضور داشتند. در این لشکر کشی بیسابقه، علاوه بر استقرار نیروهای بسیج در مرکز پاسارگاد، حدود ۵هزار نفر از نیروهای یگان ویژه ناجا اعزامی از شیراز و چند استان همجوار نیز خارج از طرح مرکزی مانور، وظیفه پوشش و حراست لایه بیرونی منطقه را برای جلوگیری از نفوذ انسانی به محدوده محصور شده پاسارگاد تا شعاع ۴۰ کیلومتری بر عهده دارند!

برای جلوگیری از تردد شهروندانی که از نقاط مرکزی کشور و نقاطی مانند تهران و اصفهان قصد حضور در پاسارگارد را دارند، طی هماهنگی که با پلیس راه و سازمان راهداری، از بامداد شنبه ۶آبان تا بامداد دوشنبه ۸ آبان، آزاد راه اصفهان_شیراز به عنوان مهمترین مسیر دسترسی، به بهانه مضحک تعمیرات مسدود اعلام شد!!

در مجموع لشکر کشی نیروهای حکومتی برای جلوگیری از حضور مردم در این منطقه بیسابقه بود و نظیر آن فقط در روزهای خاصی از سال ۸۸ دیده شده است. علاوه بر لشکر کشی نظامی فوق، از مدتها قبل در جلسات امنیتی و شورای تامین با همکاری نهادهایی مانند وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، و بخشی از وزارت کشور، و مسئولین حراست برخی سازمانهای دیگر، جلسات متعددی برای جلوگیری از حضور مردمی در این منطقه برگزار شده است. از دیگر تدابیر غیر نظامی “ستاد مرکزی مقابله با مراسم ۷ آبان”، که از ۳ماه قبل در استانداری فارس با حضور همه دستگاهها نظیر اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی و…تشکیل شده است، میتوان به دستور ارسال پیامک هشدار اشاره کرد که در آن شهروندان به خصوص شهروندان استان فارس، بوشهر، اصفهان و تهران و افرادی که سالهای قبل در مراسم حضور داشته اند، تهدید شدند که در صورت حضور در مراسم ۷ آبان مورد پیگیرد قضایی قرار خواهند گرفت!! این پیامکها از سوی “وزارت اطلاعات”و “معاونت پیشگیری قوه قضاییه” به شهروندان ارسال شده است.

اینهمه خدم و حشم و اینهمه برنامه ریزی و ترفند به زبان ساده یک مانور دفاعی در برابر حضور مردمی بود که فقط میخواستند به پاسداشت نیاکان خود به مزارش بروند. جلوگیری از این خواست مردم، به هیچ وجه، قدرت حکومت نیست که تمام ارگانهای نظامی و سرکوبی را در دست دارد! قدرت ما است که بدون سلاح توانستیم چنین تلاطمی بر هیولا بیاندازیم و او را بیتاب در لاک دفاعی فرو ببریم. هیولایی که افسار گسیخته تلاش میکند هر منفذی را برای رسیدن ایرانیان به آزادی، کور کند.

امروز روز بزرگ دوباره با هم بودن دوباره با هم راه یافتن و دوباره با هم همصدا شدن و دوباره همدلی برای یک هدف بود و این یکی شدن افزون تر از پیش و بیش باد! تا روزی که نوبت ما برسد!