کوروش شاه ایران! شاه جهان! شاه شاهان! پیاده هم شده به مزارت خواهیم آمد

174

مردم ایران هفتم آبان روز کوروش شاه بزرگ را در مقبره اش گرامی خواهند داشت ما عهد کرده ایم بر مزارش حاضر شویم.

مزاری بی پیرایه و بی زرق و برق، با بنایی منحصر به فرد مزاری که بیش از ۲۵۰۰ سال با همین بنای ساده دوام آورده است برای امروز که بگوید کاخهای پر شکوه که بر مقبره های ستمگران با هر استحکامی و پولهای مردم ساخته شده است از بین رفتنی است اما این بنا هرگز از بین نمیرود زیرا که هر ذره خاک این بنا به مهر ایرانیان آکنده است.

این بنا بی ستم و بدون بکار گرفتن ظلم و زور ساخته شده است پس ماندگار است! و به همین خاطر خار چشم ستمگران است.

هیچ ترفندی مانع رفتن ما بر مزارش نیست حتی پیاده خود را به مزار پدر بزرگوارمان خواهیم رساند!

منم کوروش!

شاه جهان!

شاه بزرگ!

شاه دادگر اعلام میکنم تا روزی که زنده هستم دین آیین و رسوم ملتهایی را که من پادشاه آنان هستم محترم خواهم شمرد من سلطنت خود را بر هیچ ملتی تحمیل نخواهم کرد!

و هر ملتی آزاد است که مرا به سلطنت خود قبول کند یا نکند!

و هرگاه نخواهد مرا پادشاه خود بداند، من برای فرمانروایی بر آن ملت مبادرت به جنگ نخواهم کرد.

بیشتر بخوانیم

بنایی بی‌پیرایه ولی با معماری منحصربه‌فرد، در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد است.

این بنا از همه سوی دشت مرغاب پیداست، به‌ویژه اگر از سمت جنوب غربی از راه باستانی گذر کنیم و از تنگه بلاغی وارد دشت شویم، نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند آرامگاه کوروش است.

این اثر در سال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان زیر مجموعه پاسارگاد تحت شماره ۱۱۰۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

آرامگاه کوروش تنها بنایی در پاسارگاد است که توصیف آن در منابع یونانی آمده‌است. از قدیمی‌ترین توصیف‌های مربوط به آرامگاه کوروش می‌توان به توصیف اریستوبولوس، یکی از همراهان اسکندر مقدونی در لشکرکشی‌اش به قلمرو هخامنشیان نام برد که توسط آریان در کتاب آناباسیس اسکندر بدین شکل ثبت شده‌است:

قسمت‌های پایینی آرامگاه از سنگ‌هایی تشکیل شده بود که به شکل مربع بریده شده بودند و در کل یک قاعده مستطیلی شکل را تشکیل می‌دادند. بالای آرامگاه یک اتاق سنگی بود که یک سقف و یک در داشت و به قدری باریک بود که یک مرد کوتاه قد به‌سختی می‌توانست داخل اتاق شود.

در داخل اتاق یک تابوت طلایی وجود داشت که پیکر کوروش را در داخل آن قرار داده بودند.

یک نیمکت نیز با پایه‌هایی از طلا در کنار تابوت قرار داشت. یک پرده بابلی پوشش آن (احتمالاً نیمکت) بود و کف اتاق نیز با فرش پوشانده شده بود.

یک شنل آستین‌دار و سایر لباس‌های بابلی روی آن قرار داشتند. شلوارها و جامه‌های مادی در اتاق یافت می‌شد، بعضی تیره و بعضی به رنگ‌های دیگر بودند. گردن‌بند، شمشیر، گوشواره‌های سنگی با تزیینات طلا و یک میز نیز در اتاق بودند.

تابوت کوروش بین میز و نیمکت قرار داشت.

در محوطه آرامگاه یک ساختمان کوچک برای روحانیون وجود داشت که وظیفه نگهداری آرامگاه کوروش را بر عهده داشتند.

در سال ۵۲۹ پیش از میلاد کوروش به قبایل سکاها در آسیای مرکزی (شمال شرق ایران) حمله کرد و در جنگ با ماساگت‌ها کشته شد. وی را در این مقبره دفن کردند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy