افشای سند مهم اسامی ایرانی حشد الشعبی و میزان حقوق آنها از جمهوری اسلامی

543

پس از بازپس گیری کرکوک یکی از فرماندهانی حشد الشعبی که بیش از همه ابراز نگرانی میکرد ابوعزراییل بود ابو عزراییل یکی از جنایتکارترین نیروهای حشد الشعبی است که در رابطه با اسرایی که به دستش می افتند بیرحمانه عمل میکند و داستانهای طویل از او گفته شده است.

نیرویی که او فرماندهی میکند به نام حشد الشعبی یا بسیج عراق است، که توسط ایران ایجاد و سازماندهی و کمک شده است و حقوقش را تا همین اللان هم جمهوری اسلامی تامین میکند.

این نیروی شبه‌نظامی در کنار ارتش عراق قرار دارند و با هدف مبارزه علیه داعش سازمان دهی شد. این نیرو از حدود ۴۰ گروه مختلف تشکیل شده که عمدتاً گروه‌های شیعه هستند. بسیاری از این گروه‌های شیعه قبلاً به طور مستقل در عراق و به خصوص علیه نیروهای ائتلاف فعالیت داشته‌اند. در روز ٢٦ نوامبر ٢٠١٦ با اکثریت آرای مجلس عراق به عنوان یک سپاه جدا از ارتش رسمیت پیدا کرد. این گروه از سوی نهادهای جهانی مدافع حقوق بشر چندین بار به دست داشتن در کشتار بیرحمانه غیر نظامیان متهم شده  است.

در سال ۲۰۱۴ و پس از افتادن موصل در ۵ تا ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ میلادی به دستِ نیروهای داعش در واکنش به فتوای مراجع عراق به‌ویژه فتوای جهاد آیت‌الله سیستانی، این نیرو تشکیل شد. هدف این نیروها کمک به ارتش و نیروهای امنیتی عراق برای پاسداری از مکان‌های مذهبی و نیز مقابله با تهاجم است.

عقیل حسینی رئیس شورای بسیج عراق آن را ادامهٔ بسیج ایران توصیف کرد. وی پیشتر گفته‌بود که بسیج عراق با تجربهٔ بسیج ایران تشکیل شده‌است. نوری مالکی در مرداد ۱۳۹۴ خورشیدی در مصاحبه با خبرگزاری ابنا تصریح کرد: ما در ساختار بسیج عراق از بسیج ایران الگو گرفتیم.

در سپتامبر ۲۰۱۵ حیدر عبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد که گروه‌های حشد شعبی بخشی از نیروهای حکومتی هستند. در حال حاضر این نیروها تحت وزارت داخله فعالیت دارند.

گروه حشد الشعبی نظامیان عراقی وابسته به سپاه قدس هستند که از طرف ج.ا.ایران حمایت مالی می شوند.

لیست حقوق فرماندهان حشد الشعبی با اسامي ايراني سپاه قدس در حشد الشعبی که از طرف جمهوری اسلامی حمایت مالی میشوند.