سفیر آدام ارلی، سخنگوی پیشین وزارت‌خارجه آمریکا طی مقاله‌یی که روز سه‌شنبه ۱۱مهر۹۶ در هیل نشریه کنگره آمریکا درج شده راه‌حلهایی برای برنامه هسته‌یی  ایران توصیه کرد وی در این مقاله نوشت:‌ «دو سال درگیر در مسأله معامله هسته‌یی با  ایران معلوم شده است که نه مردم ایران و نه منطقه وضع بهتری به‌دست نیاورده‌اند.

سیاست استمالت دولت قبلی در تأثیرگذاری روی مسائل نقض گسترده حقوق‌بشر، تجاوز منطقه‌ای، رشد سریع برنامه موشکی و صدور تروریسم شکست خورده است که هر کدام از آنها مردم ایران را فلج نموده است.

رئیس‌جمهور دونالد ترامپ به‌عنوان یک نیروی تغییر سر کار آمد؛ در اینجا پنج روش وجود دارد که می‌تواند فرهنگ سیاست روتین در واشینگتن را تغییر دهد و پاسخ مثبتی به درد و رنج طولانی‌مدت مردم ایران برای تغییر بدهد:

از ایرانیان حامی دموکراسی حمایت نماید

در امضای برجام، تصمیم به اعتماد به رژیمی که فریبکاری غرب را اشاعه می‌دهد، به جای مردم ایران، که عموماً به‌عنوان طرف غرب و ضد ایران شناخته شده‌اند گرفت. رئیس‌جمهور دونالد ترامپ این را در سخنان خود در سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل اذعان نمود…

دخالتهای ایران در منطقه را به حسابرسی بکشاند

برجام هیچ کاری برای جلوگیری از خشونت، ترور و جابه‌جایی که  ایران آن را به کشورهای همسایه تحمیل نموده انجام نداده است. در دو سال پس از امضای برجام، کشورهای ۵+۱به افزایش دخالت  ایران در یمن، سوریه، عراق، لبنان، چشم های خود را بسته‌اند. در نتیجه اعتبار غرب در مقابل متحدان منطقه‌یی آن صدمه دیده است؛ چشم‌اندازها با میزبانی بازیگران منطقه‌یی افزایش یافته است و  ایران گستاخ‌تر شده است. توافقنامه‌ای که به تهاجمات برون مرزی  ایران، سلاح های شیمیایی و تروریسم نادیده می‌گیرد، یک توافق نیست؛ قرارداد تسلیم به دشمن است.

سخت‌گیریهای بیشتر نسبت به موشکهای بالستیکی

یک عنصر ضروری در هر برنامه هسته‌یی این است که توانمندی حمل کلاهک را از طریق موشکهای بالستیک در بر داشته باشد. در حالی که برجام قادر به توقف پروژه‌های مربوط به چرخه سوخت هسته‌یی برای ۱۰سال بوده است، اما آزمایش موشکهای بالستیک آزمایش ناشده باقی مانده است…

جلوی تأمین مالی سپاه پاسداران گرفته شود

برجام میلیاردها دلار از داراییهای منجمد شده  ایران را آزاد کرد و در را برای معاملات چند میلیارد دلاری باز نمود. سپاه پاسداران و نیروی قدس آن، سلاح های گزینه‌یی  ایران در گسترش ترور، است که یک امپراتوری مالی را کنترل می‌کنند و به‌راحتی ۴۰درصد از کل اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد. حدود ۸۰در صد سود حاصل از قراردادهای تازه امضا شده به‌طور مستقیم به رژیم حاکم، نه مردم ایران، با نیروی قدس، شاید بزرگترین برنده در این میان باشند…

جدی گرفتن تغییر ایران

… شرکای منطقه‌یی کلیدی ایالات متحده نیز به‌طور فزاینده‌یی در مورد این موضوع سخن گفته‌اند. عربستان سعودی، مخالفان سوریه، مصر، یمن و دولت فلسطین، همگی نمایندگان رسمی خود را به گردهمایی حدود ۱۰۰هزار هوادار اپوزیسیون ایران به پاریس فرستادند. امیر ترکی فیصل در سخنان خود در این گردهمایی گفت: «رفتار رژیم در تهران نه یک نظام دموکراتیک را نشان می‌دهد، بلکه یک دیکتاتوری مرگبار را ارائه می‌دهد.»

اگر رئیس‌جمهور دونالد ترامپ به‌دنبال یک تغییر واقعی است، شرایط و زمان آن اکنون فرا رسیده است.