در روزگار کنونی ربات ها هم در حال آموختن و یادگیری هستند. امروزه الگوریتم های کنترلی و هوش مصنوعی به حدی رسیده که می توانید دست ربات خود را مانند کودکی بگیرید، چند بار کاری را برایش تکرار کنید تا دقیقا با همان زمان بندی، دقت و ظرافت انسانی برای شما آن کار را تکرار کند.

جالب اینکه برای انجام خودکار رهبری ارکسترها توسط ربات کاربر حتی نیازمند نوشتن یک خط کد در حافظه ربات نیست، بلکه کدها در قالب الگوریتم‌های مختلف یادگیری قبلا در مغز ربات نوشته شده‌اند و کاربر فقط با تکان دادن دست و پا و… ربات، حرکت را با سیستم تمرین کرده و ربات خودش تکرار آنها و ترتیب اجرا را فرا می‌گیرد. بسیاری از ربات‌های صنعتی آینده و ربات‌های همکار با انسان در سال‌های آتی از این طریق یاد خواهند گرفت که با انسان تعامل داشته باشند.

یکی از کارهای حساس که نیاز به ظرافت و زمان‌بندی بسیار دقیقی دارد، رهبری ارکستر است. در آخرین تحولات دنیای ربات‌ها کمپانی سوئیسی ای‌بی‌بی (ABB) رباتی به نام یومی را طراحی کرده است. این ربات با داشتن دو بازوی رباتیک که مانند دو دست هستند، چند ماه در اختیار آندریا کولومبینی بود. کولومبینی که رهبر ارکستر است، سه شنبه هفته گذشته اجرای قطعاتی از کنسرتی که خواننده مشهور اپرای ایتالیا، آندریا بوچلی، به عهده داشت را به یومی سپرد.

طی چند ماه این رهبر تمام حرکت‌های دست و زمان‌بندی را با این ربات تمرین کرده بود و در شب کنسرت که به مناسبت نخستین جشنواره بین‌المللی ربات‌ها در شهر توسکانی ایتالیا برگزار شده بود، این ربات نقش رهبر ارکستر را ایفا می‌کرد. دقت بالا، تقلید دقیق حرکات و زمان‌بندی صحیح باعث انجام یک رهبری بی‌نقص از طرف ربات شد.