تبلیغات میلیاردی برای تشییع  جنازه حججی چه مساله ای از نظام حل میکند؟ -مانا ارجمند

222

نمایش جدید خیابانی برای بزرگداشت پاسدارهایی که برای بقای بشارالاسد در سوریه کشته میشوند، چه مساله ای از نظام حل میکند؟

تبلیغات میلیاردی برای تشییع  یک جنازه برای چیست؟ تبلیغاتی که از هفته ها قبل استارت آن زده شد، همه عوامل حکومت،‌ دست به کار شدند از درست کردن کیف و کفش و دفتر و کتاب مدرسه گرفته تا نصب بنرهای تبلیغاتی که حرفهای بسیجی ها و پاسداران با منتسب کردن به او بزرگنویسی میکردند! تا جایی که بمب هم نزدیک خانه پدرش گذاشتند و پاسدارها به شکل مسخره ای آن را منفجر کردند و تا جایی که زنش را هم آوردند و گفت سرش رفت تا روسری نرود.

یعنی این جنازه  همه منویات حکومت را روی اکران می آورد و حل و فصل میکند هر جا که موضوعی روی میز باشد، وارد میشود و امروز هم برای حل و فصل یک موضوع دیگر در خیابانها گردانده میشود!

موضوع چیست؟ علاوه بر قپه و بارگاهی که مثل امامزاده ها برای او ساخته اند دیروز شهردار نجف آباد گفت:برای یک پاسدار عادی که در سوریه مثل هزاران پاسدار دیگر درست کرده اند، شهردار نجف‌آباد گفت:

همزمان با آماده‌سازی محل تدفین حججی در ضلع جنوبی جنت‌الشهدا آماده‌سازی یادمان شهدا و گلزار شهدا برای استفاده تمامی هموطنانی که از سرتاسر میهن اسلامی جهت این مراسم حضور می‌یابند، در دستور کار قرار گرفته است.

تاکنون بیش از ۵۰۰۰ سربند، ۳۰۰۰ پوستر، ۱۰۰۰ تی شرت منقش به تصویر شهید، ۱۲۰ بنر بزرگ به صورت داربست، ۴۰ فک متحرک، بیش از ۲۰۰ فضای متعلق به تابلوهای فرهنگ شهروندی و دو بیلبورد بزرگ سطح شهر به این منظور آماده شده‌اند.

اما چرا یکباره یک پاسدار را اینهمه بزرگ کنند مگر در همین صحنه ۴۰ نفر دیگر به همین شکل کشته نشدند چرا اسمی از بقیه برده نشد و این یکی اینهمه بزرگ شد!

چه کاسه ای زیر نیم کاسه این همه تبلیغ هست از درست کردن کیف و کوله و  بندکفش و دمپایی و دفتر و دستک گرفته تا نصب بیلبردهای عظیم  با عکسهای با شعارهای مختلفی که تماما سرکوب را تبلیغ میکرد و امروز هم تی شرتهایی با عکس او!

هزینه این تبلیغات از کجا تامین میشود وقتی مردم گرسنه در خیابانها فریاد میزنند، وقتی مالباختگان ده روز است برای گرفتن حقشان در خیابان می خوابند وقتی کارگران هپکو و آذر آب میگویند بیش از ۶ماه حقوق عقب افتاده دارند،  با وجود حقوق عقب افتاده کارگران شهرداری در شهرهای مختلف، با وجود مدارس خراب و نیازمند تعمرات و کودکانی که مجبورند در فضای باز درس بخوانند!‌ چرا وقتی که به دلیل فقر روزانه آمار خودکشی و خودسوزی و فرزند فروشی داریم وقتی مردم در تنگنای مالی نمیتوانند بچه هایشان را به مدرسه بفرستند یا پیش از آن مجبور به فروش کودکانشان و حتی فروش نوزادانشان و فروش جنین در شکم هایشان هستند وقتی که مردم کودکانشان را به دلیل اینکه نمیتوانند خرجش را بدهند کنار سطلهای زباله رها میکنند وقتی که مردم آگهی فروش کلیه و کبد و قرنیه چشم میدهند، آگهی هایی که باید مایه شرم حکومتیان باشد. اما چرا این تبلیغات برای این حکومت ضروری تر به نظر میرسد؟ این خرجها از کدام کیسه پرداخت میشود و مصرف آن چیست؟

واقعا فکر میکنند با این نمایشات تاریخ گذشته و تکراری میتوانند بر خشم مردم جان به لب رسیده غلبه کنند. هرگز

آنها به منفعت دیگری فکر میکنند! تنها منفعت این همه هیاهو، سرپا نگه داشتن بسیج و سپاه یعنی نیروهای سرکوب است و برای آنها این پیام را دراد که اگر تو هم بروی و بمیری این صحنه برای تو هم هست و حمایتت میکنیم و خانه و خانواده ات زیر چنبره ولی فقیه حفاظت میشوند.

زیرا امروز سرپا نگه داشتن این نیروی سرکوبی  از زمان دیگری برای ایجاد رعب و وحشت و خفقان  احتیاج هست وقتی که همه جان به لب در خیابان فریاد میزنند تنها این وابستگان خلص به حکومت هستند که از آن حمایت میکنند و باید آنها را داشته باشد و رسیدگی کند، زیرا ریزش این نیروها کار حکومت را تمام میکند.

عدم تمکین نیروی انتظامی از سرکوب کارگران آذرآب و هپکو که به دستگیری تعدادی از آنان منجر شد گوشی را به دست نظام داد.

این مراسم خوراک تبلیغاتی و ابزاری برای فریب عوام بود. ولی با توجه به تبلیغات میلیاردی کسی از آن استقبال نکرد. فیلم هوایی که گرفته شده نشان میدهد که آمار جمعیت کم است! و این نتیجه مهم را میدهد که حنای حکومت دیگر برای مردم رنگی ندارد و نمایشات این قبیل بی فایده است.