فاجعه انسانی در میانمار

38

اتحادیه اروپا اعلام کرد آنچه در میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در جریان است یک فاجعه تکان‌دهنده انسانی است:

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا کشتار مسلمانان روهینگیا در میانمار را محکوم کرد.

وی روز ۲۸شهریور ۹۶ در پاسخ به این پرسش:‌ «اکنون تنها موضوع بحران انسانی در میانمار مطرح نیست بلکه موضوع قتل‌عام و جنایت علیه بشریت نیز مطرح است» گفت: «آنچه در میانمار روی می‌دهد، یک فاجعه و یک وضعیت تکان‌دهنده است. یک بار دیگر ما در اتحادیه اروپا تلاش می‌کنیم به مردم کمک کنیم. این اتحادیه در تلاش است تا از طریق ارتباط با دولت میانمار و کشورهای همسایه، بگونه‌ای مفید و مؤثر ایفای نقش کند. اتحادیه اروپا مخالف وقوع فجایعی از این دست است.

ژان کلود یونکر هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که «هر روز که می‌گذرد بر شمار افرادی که در میانمار کشته می‌شوند، اضافه می‌شود. بر این اساس، کمیسیون و اتحادیه اروپا چگونه می‌توانند به مردم کمک کنند» گفت: «ما نمی‌توانیم مداخله نظامی داشته باشیم؛ حتی اگر مایل به انجام این کار باشیم نیز نمی‌توانیم آن را انجام دهیم. ما می‌توانیم از سازمانهای غیردولتی حمایت کنیم که در هر دو سوی مرز به وضعیت مردم روهینگیا رسیدگی می‌کنند و در تلاشند از درد و رنج آنها بکاهند. ما هم‌چنین در کنار سازمان ملل، عوامل اصلی ایجاد چنین حوادث تلخی را محکوم می‌کنیم».

او هم‌چنین دربارۀ طومار آنلاینی که در فضای مجازی منتشر شده است و امضا کنندگان آن خواسته‌اند که به‌دلیل وقایع میانمار، جایزه صلح نوبل از آنگ سان سوچی پس گرفته شود، گفت: «این موضوعی است که کمیسیون اروپا نمی‌تواند درباره آن اظهارنظر کند زیرا کمیسیون نه در اهدای این جایزه دخالتی دارد و نه عضو کمیته انتخاب جایزه نوبل است. باید دید نتیجه امضای این طومار آنلاین چه خواهد بود.».