جلیقه‌های هوشمند سگ‌های ولگرد تایلند را به نگهبانان خیابانی تبدیل می‌کند

60

یک شرکت تبلیغاتی تایلندی نوعی جلقیه هوشند ساخته که با استفاده از آن سگ‌های ولگرد در خیابان‌ها و کوچه‌های بانکوک نگهبانی می‌دهند.

این جلیقه هوشنمد دوربین‌ها و حسگرهایی در خود دارند که هنگام پارس سگ‌ها اطلاعات و تصاویر را به صورت زنده به موبایل افراد و یا کامپیوترهای موجود در مرکز کنترل ارسال می‌کنند.

با افزایش روز افرزون تعداد سگ‌های ولگرد در خیابان‌های تایلند، گمان می‌رود این پروژه بتواند این سگ‌ها را در راستای خدمت جامعه و امنیت شهر به کار گیرد.

باکورنکریت کهانتاربراب که یکی از اعضای این شرکت تبلیغاتی است، در این‌باره گفت: «کاری خواهیم کرد که مردم احساس کنند سگ‌های ولگرد می‌توانند نگهبان‌های شب‌کار جامعه باشند.» این شرکت تبلیغاتی تایلند، وظیفه انجام امور تبلیغاتی شرکت سامسونگ در تایلند را بر عهده دارد.

مارتن تونر، مدیر یک موسسه حمایت از سگ‌ها و گربه‌های ولگرد که ۱۰ سال پیش در پوکت تایلند تاسیس شد، از ایده این جلیقه‌های هوشمند استقبال کرد. مارتن تونر گفت: «در بسیاری از حالات با حیوانات ولگرد وحشیانه رفتار می‌شود. این در حالی است که اولین قانون مهربانی با حیوانات در آخر سال ۲۰۱۴ در تایلند تصویب شد و براساس آن کسی که با حیوانات بدرفتاری کند، به حداکثر دو سال زندان و ۴۰ هزار بات، معادل ۱۲۰۵ دلار جریمه نقدی محکوم می‌شود.»

پروژه جلیقه هوشمند سگ‌ها در ماه مارس ۲۰۱۷ آغاز شد و پنج ماه زمان صرف به انجام رساندن آن شد، با این حال شرکت تبلیغاتی سازنده آن، می‌گوید که نیاز است آزمایش‌های بیشتری روی این جلیقه انجام شود.

موسسات حمایت از حیوانات در کشورهای مختلف می‌کوشند که قوانین و اقدامات کافی برای حمایت از حیوانات را به اجرا در آورند. با اینحال در برخی کشورها حیوانات کماکان به بدترین شکل ممکن مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در ۲۵ دسامبر ۲۰۱۶ دو نوجوان ساکن یکی از روستاهای تابع شهرستان میناب در جنوب ایران فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که در آن یک گربه را سنگسار و یک سگ را خفه کردند. پیش از آن نیز فیلمی از یکی از شهرک‌های صنعتی شیراز منتشر شد که در آنجا جان سگ‌های ولگرد با تزریق اسید گرفته می‌شد.