پدیده بی‌سابقه واکنشهای حوزوی به خوش آمدن آقا

187

روز سه‌شنبه (۷شهریور) آقا با گروهی از طلاب حوزه دیدار و سخنرانی کرد و در این دیدار عده‌یی از طلاب هم صحبت کردند، اما سیما حرفهای آنها را پخش نکرد. اما از حرفهایی که خود آقا گفته بود نتیجه گرفتیم که در حوزه‌ها تلاطم و اعتراض زیادی علیه ایشان جریان دارد. الآن اطلاعات بیشتری در این زمینه در فضای مجازی منتشر شده؛ از جمله هشتگی در توییتر راه‌اندازی شده تحت عنوان «آقا خوشش بیاید».

در مورد این عبارت خوب است بدانیم یکی از طلاب به نام حیدر عباسی که اجازه سخنرانی نیافت، متن سخنرانی خود را در فضای مجازی گذاشته و نوشته است کسانی در محل دیدار با خامنه‌ای بودند که متن سخنرانیها را کنترل می‌کردند و به دلخواه خودشان متنها را به‌طور جزیی یا کلی حک و اصلاح می‌کردند یا به کلی رد می‌کردند و تنها معیارشان هم این بود که آقا از سخنان تند و انتقادی خوششان نمی‌آید جوری حرف بزنید که «آقا خوشش بیاید». و این هشتگ هم عنوانش را از همین گرفته است که خودش یک پدیده بی‌سابقه در واکنشهای حوزوی است.

و اما متن سخنرانی این طلبه به نام حیدر عباسی از نظر این‌که تصویری از آن بخش معترض حوزه به دست می‌دهد قابل‌توجه است.

این طلبه با اشاره به دیکتاتوری حاکم بر حوزه نوشته است: «پدیده جدیدی به نام ولایت‌بسندگی به جای پدیده‌ی ولایت (متولد شده) که نه تنها انتقاد داشتن به رهبر موجب خروج از دایرة انقلابی‌گری شده، بلکه مواجهه با اندیشه‌های دیگر اندیشمندان هم موجبات این خروج را فراهم می‌کند». بعد به «گسترش روز به روز فساد و اشرافیت سیاسی و اقتصادی‌، در نهادهای انتخابی و انتصابی نظام» اشاره میکند و می افزاید:‌ «از باب گزارش فضا باید عرض کنم که زمزمه‌ی ناکارآمدی و فساد برخی زیرمجموعه‌ها و منصوبین شما نیز در بین بسیاری از این جوانان دلبسته‌ی انقلاب جدی است. در چند سال اخیر نیز بارها در دیدارهای دانشجویی این مسأله به عرضتان رسیده است اما این جوانان از پاسخ‌های شما (قانع نشده‌اند) ».

این طلبه منتقد بعدش یک طعنه اساسی به آقا زده و نوشته: «از آنجا که شما از این جوانان خواسته‌اید که آتش به اختیار باشند؛ سوالشان این است که آیا این فرمان صرفاً محدود به نهادهای انتخابی است (منظور نهادهای دولتی است) یا شامل انتصابی‌ها (یعنی نهادهای زیر نظر ولایت فقیه) نیز می‌شود؟ اگر می‌شود چه سازوکاری برای تحقق این مطالبه وجود دارد که تبعات امنیتی هم برای شخص نداشته باشد؟».

وی سپس به‌ نمایندگی از طرف طیفی از جوانان به خامنه‌ای نوشته است همیشه جلو بیان این حرفها را با عنوان مصلحت و مصلحت سنجی می‌گیرند؛ اما «چه حد یقفی برای این مصلحت‌سنجی‌ها وجود دارد و تا کی می‌توان گفت یک نظام با وجود این مصلحت‌ سنجی‌ها در مسیر آرمانها باقی مانده است؟» و شما کی می‌خواهید «مانع این مصلحت سنجی‌ها شوید؟».

در وحشت از همین فضای مخالفت نوری همدانی رو به مخالفان نظام در حوزه‌ها تهدید کرده که «حوزه باید انقلابی بماند‍ !» و «حوزه باید برای نظام نیرو بسازد» (رسالت ۹شهریور) و یا رئیسی نسبت به خطر «نفوذ منافقین» در حوزه‌ها و سایر عرصه‌های نظام هشدار داده است.

وقتی حوزه به اینجا برسد دیگر کار از کار گذشته است و دیگر برای خوش آمدن آقا هیچ کاری نمیشود کرد!