دیلی بیست در شماره امروز پنجشنبه ۲شهریور با عنوان: آیا ایران به معاملات تسلیحات شیمیایی کیم جونگ اون کمک مالی رسانید؟ نوشت:‌ «بنظر نمی‌رسد حمله تاماهاگ ترامپ در اوریل به سایت زرادخانه شیمیایی، بشار اسد را باز داشته باشد. بنا‌به یک گزارش جدید سازمان ملل که محموله‌های شیمیایی از کره شمالی را لیست کرده یک سؤال بزرگ پاسخ داده نشده، مطرح است که چه کسی به این معاملات تسلیحاتی قاچاق، پول می‌رساند؟

این درحالیست که خود رژیم بشار اسد چنین امکان مالی ندارد. در گذشته، ایران مظنون به رساندن کمک مالی به معاملات تسلیحاتی بین سوریه و کره شمالی بوده است. علاوه بر این گزارش شده که ایران با کره شمالی در توسعه زرادخانه‌های موشکی همکاری کرده است.

شرکت نظامی ایران در حمایت از رژیم سوریه علاوه بر حضور فزاینده نظامی سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان در لبنان، عراق و یمن رژیمهای سنی منطقه… آمریکا را نگران کرده است. مارک دوبوویتز مدیر بنیاد دفاع از دموکراسیها گفته است به احتمال قوی بزرگترین کمک کننده مالی و نظامی رژیم اسد یعنی ایران پشت پرداخت هزینه این محموله‌های تسلیحاتی بوده است.

یک پنل سازمان ملل قرار است یافته‌های ۳۷صفحه‌یی خود حول سلاح شیمیایی از کره شمالی و مصرف این سلاحها در سوریه را روز جمعه به جلسه پشت درهای بسته شورای امنیت ارائه کند. نقض این خط قرمز در سوریه در زمان اوباما مطرح شد و با ترامپ به حمله تاماهاگی به سوریه انجامید. در حال حاضر مصر و اوکراین معاون کمیته تحریمهای شورای امنیت هستند که ریاست آن با ایتالیا است. سفیران این کشورها از صحبت راجع به این گزارش محرمانه خودداری کردند.