واشینگتن روز دوشنبه ۲۳مرداد ۹۶ اعلام کرد: مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا که به آمریکای لاتین سفرکرده تأکید کرد ما معتقدیم که هنوز راه‌حل مسالمت‌آمیزی برای بحران ونزوئلا وجود دارد و واشینگتن ظهور یک دیکتاتور در ونزوئلا را نخواهد پذیرفت.

رئیس‌جمهوری کلمبیا در جریان دیدار با آقای پنس به این موضوع پرداخت و گفت ایالات متحده نباید یک واکنش نظامی به بحران فعلی را در نظر داشته باشد. خوان مانوئل سانتوس، دوستی بین کشور خود و ایالات متحده را ستوده و گفت: «اما از آنجایی‌که دوستان باید واقعیت را به یکدیگر بگویند» او به معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفته اقدام نظامی «حتی نباید در نظر گرفته شود».

مایک پنس در عین‌حال از تحریمهای تازه علیه کاراکاس خبر داده است.

در پی انتخابات خشونت‌بار روز یکشنبه که حداقل ۱۰کشته بر جای گذاشت و در پی برگزاری یک رأی‌گیری جنجالی برای انتخابات مجلس مؤسسان در ونزوئلا، دولت آمریکا نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور این کشور را یک دیکتاتور خوانده و همه داراییهای او را در آمریکا مسدود کرد.

ائتلاف مخالفان که این انتخابات را تحریم کرده بود گفت ۸۸درصد رأی ممتنع انداخته‌اند. مخالفان از پذیرش نتیجه انتخابات سر باز زده‌اند. مقامهای انتخاباتی می‌گویند میزان مشارکت در آن ۴۱.۵درصد بود. اما مخالفان دولت آن را تنها ۱۲درصد تخمین می‌زنند.

تظاهرکنندگان شماری از جاده‌ها منتهی به پایتخت، کاراکاس، را بسته‌اند و قرار است به احترام کشته‌های روز رأی‌گیری راهپیمایی کنند. میزان مشارکت در انتخابات ونزوئلا حدود ۴۰درصد اعلام شد

به گفته رئیس کمیسیون انتخابات کمی بیش از ۸میلیون نفر در رأی‌گیری شرکت کرده‌اند. مخالفان میزان مشارکت را در حدود ۱۲درصد اعلام کرده‌اند.

انتخابات مناقشه‌ برانگیز ونزوئلا برای تشکیل یک مجلس مؤسسان قانون اساسی با خشونت و تظاهرات ضددولتی در سراسر کشور و مرگ چند نفر همراه بود.

یک رهبر مخالفان جوان کشور، یک نامزد هوادار دولت و یک سرباز در میان کشته‌ها هستند. نامزد کشته شده، ژوزه فلیکس پیندا، وکیل ۳۹ساله‌ای است که به گفته یکی از مقامهای دولتی شب گذشته پیش از آغاز رأی‌گیری در خانه خود به‌قتل رسیده است. حداقل سه نفر در ایالت غربی تاچیرا کشته شدند: دو نوجوان و یک سرباز گارد ملی. انتخابات جنجالی ونزوئلا؛ یک سیاستمدار و یک فعال سیاسی کشته شدند. یک رهبر مخالفان جوان کشور، یک نامزد هوادار دولت و یک سرباز در میان کشته‌ها هستند.

روز یکشنبه با شروع رأی‌گیری معترضان به خیابانها ریختند که به‌رغم ممنوعیت دولتی علیه اینگونه تظاهرات بود. در طول روز درگیریهایی میان پلیس و تظاهرکنندگان گزارش شد.

چند کشته درونزوئلا، هم زمان با انتخابات مجلس مؤسسان

گزارشها از ونزوئلا حاکی از کشته شدن چند نفر در روز رأی‌گیری برای انتخاب اعضای مجلس مؤسسان است. گفته شده دو سیاستمدار، یکی طرفدار دولت و دیگری منتقد آن، هم بین کشته‌شدگان هستند. مخالفان این انتخابات را تحریم کرده‌اند و می‌گویند هدف از آن، اصلاح قانون اساسی برای افزایش قدرت رئیس‌جمهوری است. ولی نیکلاس مادورو گفته این انتخابات، تنها راه خروج از بحران سیاسی و اقتصادی است.

هشدار آمریکا نسبت به وضعیت ونزوئلا

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا:‌ اگر دولت ونزوئلا با انتخابات مجلس مؤسسان درصدد تحکیم قدرت و دوام رژیم مادورو باشد، ما آماده هستیم تا تحریمهای اقتصادی قوی و سریعی را اعمال کنیم زیرا می‌بینیم با این رژیم چه بر سر مردم آمده است

گزارشگر فاکس‌ نیوز می‌گوید: درونزوئلا یک بحران سیاسی و اقتصادی وجود دارد و کمبودهای غذایی و دارویی به مردم فشار آورده است.

وزارت‌خارجه آمریکا یادآور شده است درگیری بین اعتراض کنندگان و موتورسواران مسلح حامی دولت ادامه یافته است این درگیریها تاکنون بیش از ۷۰کشته بر جای گذاشته است.

تظاهرات ضددولتی درونزوئلا حدود ۱۰۰مجروح بر جای گذاشت

کاراکاس پایتخت ونزوئلا شب گذشته شب ناآرام دیگری را پشت سر گذاشت. اپوزیسیون این کشور برای اعتراض به سیاستهای اقتصادی نیکلاس مادورو بار دیگر به خیابانها آمده بود. در تظاهرات روز دوشنبه ۱۵خرداد در اثر درگیریهای بین شرکت کنندگان در تظاهرات و نیروهای انتظامی، دست‌کم ۹۸نفر مجروح شده‌اند.

یکی از نمایندگان اپوزیسیون در مجلس ونزوئلا، به خبرنگاران گفت: پلیس با خشونت بسیار و به قصد متفرق کردن مردم به آنها حمله کرده است.

در پی بحران اقتصادی فراگیر این کشور، نیروهای اپوزیسیون خواستار تجدید انتخابات کشور شده‌اند. مادورو مخالف برگزاری انتخابات است و فعالیت‌های اپوزیسیون را بخشی از توطئه کشورهای خارجی و از جمله ایالات متحده آمریکا علیه دولت خود می‌داند.