خبرگزاری رویتر ۱۲مرداد ۹۶ فاش ساخت سپاه پاسداران راههای جدیدی را برای قاچاق سلاح و رساندن آن به شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن به کار می‌گیرد. این خبرگزاری افزود: قاچاق موشک و سکوهای شلیک این موشک ها از طریق آبهای خلیج‌فارس انجام می‌شود. او همچنین اشاره کرد که ایران از مواد مخدر نیز برای کمکهای مالی برای حوثی‌ها استفاده می‌کند.

منابع امنیتی غربی اعلام کردند ایران مسیر کشتی‌هایش به سوی یمن را از سومالی به سوی آبهای بین‌المللی تغییر داده تا بتواند از مراقبت‌ها فرار کند و از این طریق سلاحهایش را مخفیانه به حوثی‌ها برساند.

انتقال محموله‌های سلاح از سومالی در معرض این خطر است که با گشتهای خلیج عمان و دریای عرب مواجه شوند.

محموله‌هایی که در شش ماه اخیر به یمن منتقل شده موشک و سکوهای پرتاب موشک بوده که امکان ساخت آنها در یمن وجود نداشته است. همچنین مقادیری پول و مواد مخدر نیز به‌منظور حمایت مالی از حوثی‌ها به یمن منتقل شده است.

مقامهای ایران می‌گویند در مسیر آبی جدید نمی‌توانند محموله‌های بزرگ را منتقل کنند ولی امنیت دارند. اطلاعاتی که رویتر به آنها اشاره کرده مورد تأکید منابع امنیتی غربی هم قرار گرفته است. این منابع می‌گویند در چند ماه گذشته رفت و آمد کشتی‌هایی که پرچم ایران دارند بیشتر شده است.

ناظران کشتیرانی در آبهای بین‌المللی بعید نمی‌دانند که ایران از آبهای عراق نیز استفاده کند. در این آبها نیز قایق های کوچکی برای انتقال تسلیحات قاچاق بکار گرفته می‌شوند.