برخورد مجدد ناو هواپیمابر آمریکا با قایق‌های سپاه پاسداران در آبهای خلیج فارس

118

نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روز جمعه ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۷ از برخوردی جدید میان قایق‌های تندروی ایران و نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس خبر داد.

در این بیانیه، سپاه نیروهای آمریکایی را به انجام «اقدامات تحریک آمیز» متهم کرد.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی روابط عمومی ناوتیپ ذوالفقار منطقه چهارم نیروی دریایی سپاه، «با گذشت چند روز از اقدام تحریک آمیز یک رزم ناوآمریکایی در شمال خلیج فارس که با شلیک دو گلولهٔ هوایی برابر شناور گشتی نیروی دریایی سپاه صورت پذیرفت، شناورهای آمریکایی این بار نیز در منطقه میانی خلیج اقدام مشابهی را مرتکب شدند.»

نیروی دریایی آمریکا در تاریخ ۲۵ ژوئیه نیز به سوی قایق‌های سپاه پاسداران که به مسافت ۱۳۷ متری کشتی آمریکا نزدیک شده بودند، شلیک کرده بود.

در بیانیه سپاه برخورد جدید میان دو طرف را اینگونه توضیح می دهد: «ساعت ۴ بعد از ظهر جمعه ناو هواپیمابر «نیمیتز» و رزم ناو همراهش در حالی که تحت رصد و رهگیری ناوچه های موشک انداز ناوتیپ ذوالفقار منطقهٔ چهارم نیروی دریایی سپاه قرار داشتند، در محدوده نفتی-گازی میدان رسالت اقدام به پرواز بالگرد و نزدیک شدن به شناورهای سپاه کردند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز یک مقام آمریکایی گفت که کشتی «یو،اس،اس ثاندربولت» پس از روشن کردن آژیر خطر و هشدار مکرر به سوی قایق‌های تندرو ایرانی شلیک کرد. ناوشکن آمریکا به وسیله تعدادی از ناوچه‌های رزمی حراست می شد.

طبق این گزارش قایق‌های ایرانی پس از شلیک ناو هواپیمابر آمریکایی به سوی آنها منطقه را ترک کردند.