لاریجانی: شاخص فساد اقتصادی به بالاترین حد خود رسیده است

58

در یک جدال جناحی مرکز پژوهش‌های مجلس  گزارشی از محیط‌های کسب و کار در کشور از سال ۱۳۹۰ علیه جناح رقیب ارائه داد و گفت: «در زمستان ۱۳۹۵شاخص فساد اقتصادی دولت به بالاترین رقم خود در تاریخ تهیه این گزارش رسید».

رسانه‌ها ۳مرداد ۹۶ افزودند بر اساس این گزارش شاخص فساد اقتصادی در زمستان گذشته به عدد۷.۳۱ رسیده که بالاترین رقم شاخص فساد از زمان تهیه گزارشهای فصلی محیط کسب‌وکار در کشور از سال ۱۳۹۰ است.

این مرکز در ادامه گفته است:‌ هر چه زمان می‌گذرد وجود و گسترش فساد اقتصادی تأثیر منفی و چهره مخوف خود را بیشتر به نمایش می‌گذارد. کرم‌های فساد با بی‌توجهی مسئولان رده‌بالا در تاروپود نظام هر چه بیشتر رخنه کرده و پایه‌های اقتصاد سالم و مولد را تخریب می‌کنند.

آمار و ارقام به‌خوبی بیانگر رشد مفاسد اقتصادی در ایران است. و به قول خودشان از سال ۱۳۹۴با اجرای برجام نیز به تدریج شاخص فساد، بیشتر شده است.

بیشتر بخوانید:

علی لاریجانی رئیس مجلس روز سه‌شنبه ۳مرداد ۹۶ طی سخنانی به وضعیت وخیم اقتصادی هشدار داد و گفت:‌ «وضعیت عمومی اقتصاد کشور خوب نیست. مهمترین چالش امروز ما چالش اقتصادی است. خواهش من از شما نخبگان این است که وضع اقتصادی کشور را دریابید».

وی افزود: «ذهن مسئولان باید درگیر این باشد که چگونه شرایط اقتصادی بهبود یابد و چگونه هزینه‌ها را کاهش دهیم. اگر تصور کنیم منابع کشور غنی است و مجلس می‌تواند ۲برابر هزینه کند این تصور اشتباه است».

رئیس مجلس گفت: «در آزادی اقتصادی در منطقه از بین ۲۲کشور رتبه ۲۲ و در جهان رتبه ۱۷۴ را داریم و در نرخ بیکاری هم در منطقه از بین ۱۰کشور رتبه ۹ و در جهان رتبه ۹۰ را داریم».

وی افزود: «در نرخ تورم در منطقه از بین ۲۴کشور دارای رتبه ۱۹ هستیم و در جهان از بین ۱۸۹کشور دارای رتبه ۱۵۸ هستیم».

وی ادامه داد: «وضعیت اقتصادی کشور نیازمند تحول است، هزینه‌های جاری کشور زیاد است و خدمات گران ارائه می‌شود. این آمار نشان می‌دهد با این روند به اهداف چشم‌انداز ۲۰ساله نمی‌رسیم».

لاریجانی همچنین در رابطه با تحریمهای جدید آمریکا گفت: «رفتار آمریکایی‌ها را با دقت رصد، در کمیسیونهای مربوطه در مجلس تصمیمات لازم را اتخاذ، متناسب با آنها رفتار و به سرعت در صحن آن را بررسی خواهیم کرد. ما از پتانسیل خوب هسته‌یی برخورداریم و به سرعت می‌توانیم شرایط را تغییر دهیم و اگر آمریکایی‌ها تصور می‌کنند سطح بازرسی‌های آژانس برای آنها خوب نیست می‌توانیم کاهش دهیم و راههای مختلفی پیش روی ماست. ما متناسب با رفتار آنان تصمیم می‌گیریم».