تعطیلی ۷۰۰کارخانه سنگ تزیینی

158

 نسیم آن لاین ۲۹تیر ۹۶ نوشت در سال ۹۵ بیش از ۷۰۰کارخانه سنگ تزئینی در ایران  ورشکسته و تعطیل شده است. علاوه بر این‌ کارخانه های فعالی هم که مشغول کار هستند  حداکثر تا ۵۰درصد ظرفیت خود کار می‌کنند. روند تعطیلی این کارخانه‌ها هم‌چنان ادامه دارد.  اقتصاد می‌نویسد: «… . تعدادی از فعالان این بخش، کم‌کم به‌دنبال رها کردن فضای کسب و کارشان هستند، حال آن که (ایران) با برخورداری از ۶۸نوع ماده معدنی و ذخیره شناسایی شده حدود ۶۰میلیارد تن، از نظر تنوع و میزان ذخیره در میان کشورهای جهان به ترتیب رتبه‌های دهم و پانزدهم را به خود اختصاص داده و می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق ارزش افزوده قابل توجهی در کنار افزایش اشتغال پایدار را تجربه کند».

لازم به ذکر است که به‌دلیل بی‌کفایتی زمامداران حکومت و اختلاس‌ها و دزدیهای نجومی ورشکستگی و تعطیلی کارخانجات ایران  به یک سریال ادامه‌دار و توقف ناپذیر تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید:
ایلنا، روز ۱۸تیر ۹۶ «مهران شنتیایی» رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست  استان اصفهان به‌دلیل آنچه که «مزاحمت زیست محیطی» کارخانه روغن نباتی ناز می‌خواند، از تعطیلی این کارخانه که در یکی از خیابانهای شهر اصفهان واقع شده است، دفاع کرد.
جمعی از کارگران کارخانه روغن نباتی ناز اصفهان می‌گویند تعطیلی این کارخانه، موجب به خطر افتادن زندگی بیش از ۳۰خانوار کارگری می‌شود.
کارگران روغن نباتی ناز اصفهان با بیان این‌که این کارخانه زمانی ۴۰۰کارگر داشت که با انتقال فعالیت‌های آن به کارخانه روغن نباتی گلبهار به تدریج بیکار شدند، افزودند: بسیاری از همکاران ما به علت اصراری که بر آلاینده بودن فعالیت‌های این کارخانه و انتقال آن به خارج شهر وجود داشت، بیکار شدند.

تعطیلی کارخانه کاشی اصفهان
کارگران کاشی اصفهان روز ۱۸تیر ۹۶ از تعطیلی خطوط تولید و بیکار شدن مجدد خود خبر دادند.
این کارگران که در سال جدید پس از ماهها تعطیلی، خودشان کارخانه را راه‌انداز ی کردند و با فروختن کاشی، مواد اولیه خریدند، بعد از حدود چهار ماه کار کردن بدون مدیرعامل و با سختی بسیار، دوباره بیکار شده‌اند.
رضا صالحی کارگر شاغل در این کارخانه می‌گوید: «ماهها خون دل خوردیم و با همت خودمان چرخ کارخانه را گرداندیم؛ سهامداران قرار بود ۲۵۰میلیون تومان برای پرداخت دستمزد کارگران بدهند که ندادند؛ و در نهایت متأسفانه باز هم خطوط تولید تعطیل شد».
وی می‌گوید: «به نظر می‌رسد دستهایی پشت این اتفاق ناگوار است؛ انگار عده‌یی دوست دارند کاشی اصفهان بخوابد. او می‌گوید: سرنوشت چندصد کارگرِ کاشی اصفهان بی‌ اهمیت‌ترین چیز برای مسئولان است».
کارگران روغن نباتی جهان صبح روز ۲۸خرداد ۹۶ برای چندمین بار در مقابل استانداری  زنجان تجمع اعتراضی برگزار کردند. یکی از کارگران معترض گفت:‌ «در نتیجه اعتراضهای قبلی نه کسی بیمه بیکاری گرفته و نه به حق خود رسیده است».
یکی دیگر از کارگران گفت: «پس از تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان ۸۷نفر کارگر از محل این کارخانه بیکار شده‌اند».
وی افزود: «در حال حاضر تنها ۱۳۰نفر به‌صورت تک‌شیفت در کارخانه روغن نباتی جهان مشغول کارند. و تولید روزانه کارخانه به ۵۰تن نیز نمی‌رسد، در حالی که باید تولید روزانه کارخانه ۴۵۰تن باشد».
کارخانه روغن نباتی قو پس از پنجاه سال فعالیت برای همیشه تعطیل خواهد شد و بیش از ۲۰۰کارگر آن بیکار خواهند شد
بنا‌ به گزارشهای رسیده روز ۱۸خرداد ۹۶پس از صدور مجوز تغییر کاربری زمین کارخانه روغن نباتی قو توسط شهرداری و اقدام هیأت مدیره این کارخانه جهت فروش دارایی‌های شرکت، تکلیف این کارخانه معلوم شد و این کارخانه پس از پنجاه سال فعالیت، برای همیشه تعطیل خواهد شد و بیش از ۲۰۰کارگر این کارخانه که ۵ماه است دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند نیز بیکار خواهند شد.