گزارش فاکس نیوز از برجام

56

تلویزیون فاکس‌ نیوز ۲۸تیر ۹۶ گزارشی درباره دومین سالگرد برجام و گزینه‌های ترامپ پخش کر و با کارشناسان گفتگویی ترتیب داد:

دونالد ترامپ در مقاطع مختلف در مورد توافق اتمی با ایران موضعگیری کرده است

۲۱مارس ۲۰۱۶: این یک توافقنامه فاجعه‌بار برای آمریکا، برای اسراییل و برای تمامی خاورمیانه است.

۲۰آوریل ۲۰۱۷: ایران به روح این توافقنامه مقید نبوده است و باید مقید باشد.

۲۱مه ۲۰۱۷: تا وقتی که ایران شریکی برای صلح نباشد، همه کشورها باید با هم کار کنند تا آن را منزوی کنند.

۲۲مه ۲۰۱۷: به‌جای تشکر کردن از آمریکا، آنها اکنون گستاخ شده‌اند. وارد این توافق شدن، برای آمریکا فاجعه‌بار است و باور کنید، ایران هرگز سلاح اتمی به‌دست نخواهد آورد. این را من می‌توانم به شما بگویم.

۲۹ژوئن، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد: آمریکا اکنون در حال بررسی جامع این سیاست است.

جولیان ترنر، عضو سابق شورای امنیت ملی در دوران جورج بوش و اوباما: … ایران احتمالاً به نص قانون و صرف کلمات مندرج در توافقنامه مقید بوده است ولی نه به روح حاکم بر آن. …

استیو هیز، سردبیر ارشد ویکلی استاندارد: … وزیر خارجه رکس تیلرسون می‌گوید ما نمی‌خواهیم این توفقنامه را به مفهوم دقیق کلمه پاره کنیم. آنها نمی‌خواهند این توافقنامه را به همین صورتی که هست حفظ کنند بلکه می‌خواهند به آن بیفزایند و می‌خواهند کشورهای اروپایی را بر آن دارند که تحریمات سخت‌تری علیه رفتار ایران برقرار کنند. آنها می‌خواهند استدلال جامع تری در مورد برخورد با ماهیت ایران و رفتار آن در ارتباط با تروریسم و بی‌ثباتی در منطقه ارائه کنند و نه فقط برنامه اتمی آن.

فاکس نیوز: سناتور تام کاتن می‌گوید توافق اتمی با ایران از همان ابتدا یک اشتباه احمقانه بود و قطعاً به مرور زمان بهبود نیافته است. تهران به‌طور مکرر شرایط این توافق را، با راه‌اندازی انبوهی سانتریفوژهای پیشرفته، ذخیره کردن آب سنگین و اجتناب از پذیرش دسترسی بازرسان به تأسیسات نظامی نقض کرده است. کاهش تحریم ایران، به‌طور مستقیم علیه منافع ملی ما است…