تلاش ایران برای ایجاد داشتن پایگاه دائمی در سوریه

60

روزنامه الشرق‌الأوسط ۲۷تیر ۹۶ فاش کرد ایران یک پایگاه هوایی و زمینی را برای استقرار شبه‌نظامیان شیعی در مرکز سوریه ایجاد می‌کند. هم‌چنین برخی خبرگزاریها از تلاشهای ایران برای اجاره کردن یک بندر در طرطوس خبر می‌دهند. هدف ایران ایجاد پایگاه دریایی در کنار پایگاه هوایی و زمینی است.

فایز الاسمر تحلیلگر سیاسی در گفتگو با تلویزیون اورینت در این باره توضیح می‌دهد:

جای تعجب ندارد که ایران مانند متحد روسی رژیم اسد به یک یا دو پایگاه هوایی یا پادگانهای آموزشی در ساحل سوریه دست یابد. رژیم اسد از استقلال دم می‌زند در حالی که تمامی شبه‌نظامیان را در سوریه کاشته و وارد کرده است و پایگاههایی به مدت ۵۵ یا ۱۰۰سال به روسها و ایران می‌دهد.

بشار اسد تصمیم‌گیرنده سیاسی یا نظامی نیست. سال گذشته هم روسیه به آن دیکته کرد که به مدت ۴۹سال پایگاه هوایی در فرودگاه حمیمیم را در اختیار روسها قرار دهد. بعد هم بر پایگاه دریایی در شهر طرطوس مسلط شدند و موشکهای ضدهوایی اس۳۰۰ و اس۴۰۰ را در آنجا مستقر کردند.

بنابراین چیز عجیبی نیست. از کسی که وطنش را فروخته و آسمان و زمینش را از تمامی افراد بی‌سروپا و رذل پر کرده است.

اورینت نیوز:

آیا انتظار ندارید که بین منافع روسیه و ایران درسوریه برخورد صورت گیرد در حالیکه ایران به‌طور عملی یک پایگاه دائمی چه دریایی یا هوایی یا زمینی را در اختیار داشته باشد؟

فایز الاسمر تحلیلگر سیاسی:

روسیه نیرویی بر روی زمین ندارد. این ایران است که با شبه‌نظامیانش بر روی زمین تسلط دارد. بیش از ۲۰ تا ۳۰هزار شبه‌نظامی در سوریه دارد. لذا روسها فقط تسلط هوایی دارند اما بر روی زمین، روسیه ملزم است طرحش را بر نیروهای روی زمین تحمیل کند. به همین دلیل به نظرم محال است دو طرح روسیه و ایران در سوریه با هم برخورد کند. آنها نفوذ خود در سوریه را تقسیم می‌کنند و هر کدام سهمشان را بر میدارند.