فاز جدید جنگ قدرت بین دو جناح استارت خورده است

170

بیش از ۵۰روز از انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گذرد، صحنه‌یی که در آن بازنده اولش ولی فقیه بود که نتوانست آن را مطابق خواست خود مهندسی کند و از مهره مطلوبش یعنی رئیسی صرف‌نظر کرده و به روحانی تن بدهد و به این ترتیب دوگانگی نظام به او تحمیل شد. الان آثار شکست این مهندسی با توجه به رویارویی دو جناح به‌رغم این‌که جناح خامنه‌ای اعلام کرد که به نتایج انتخابات تمکین می‌کنند، در چه نقطه‌یی است.

مجید انصاری معاون حقوقی روحانی در رابطه با تخلفات انتخاباتی گفت: «تعداد بسیار زیادی تخلفات رسانه‌ای، تخلفات برخی نیروهای نظامی، انتظامی، ائمه جمعه و جاهای مختلف در انتخابات وجود دارد که دولت بر اساس آنها شکایت کرد. وی درباره احضار برخی استانداران به دستگاه قضایی گفت: تعداد محدودی از استانداران، فرمانداران و بخشداران درباره مسائل انتخابات به دستگاه قضایی احضار شدند، دفاع و صحبت کردند، بعضی موارد منع تعقیب خورد و بعضی موارد نیز در دست رسیدگی است». (ایلنا- ۱۹تیر ۹۶)

ایران-۲۰تیر ۹۶ درمطلبی تحت عنوان ”شکایت دولت از تخلفات انتخاباتی ”می‌نویسد: «… آنچه برخی جریانهای سیاسی را به زیر سؤال بردن سلامت انتخابات بعد از اعلام نتیجه آن امیدوار کرده بود، رویکردها و واکنش‌های نامزد شکست خورده بود. رئیسی در بیانیه انتخاباتی خود، بدون تبریک به روحانی، آورده بود «برخی بداخلاقی‌های انتخاباتی و تخلفات آشکار در قبل و حین برگزاری انتخابات از لحظاتِ تلخ این انتخابات بود که آن را از مسیر قانون پیگیری خواهم کرد… تخلفات انتخاباتی برخی نهادها، موضوعی نیست که تنها پس از انتخابات مطرح شده باشد. در بحبوحه رقابتها، روحانی به چند نمونه از این تخلفات اشاره کرد. از جمله گفت: «با اتوبوس مردم را جمع نکنید، در پادگان به آنها ناهار ندهید. او در این مناظره خطاب به رئیسی گفت: «از آنهایی که با اتوبوس از شهرها برایتان جمعیت می‌آورند، از آن نهادهای انقلابی و امنیتی که برای شما می‌آورند بپرس که پول آنها از کجا می‌آید؟ از پول بیت‌المال دارند انجام می‌دهند».

درست در عکس‌العمل نوشته فوق کیهان خامنه‌ای، ۲۰تیر ۹۶ طی مطلبی روحانی را مورد حمله قرار داده و می‌نویسد: «متهم ردیف اول تخلفات انتخاباتی طلبکار شد- شکایت دولت از ائمه جمعه و نهادهای نظامی و انتظامی.

در حالی که بر اساس گزارشات متعدد منتشر شده و اظهارات مقامات ذیصلاح دولت متهم ردیف اول تخلفات انتخاباتی بوده و در این راستا شکایات متعددی تحویل مراجع قضایی شده است، عدم اطلاع‌رسانی درباره نتایج رسیدگی به این تخلفات دولت را طلبکار کرده و از ائمه جمعه، نهادهای نظامی و انتظامی شکایت کرد!».

لازم به ذکر است که رویارویی دو جناح محدود به موضوع تقلبهای انتخاباتی نمانده است:

انتخاب- ۱۹تی ۹۶نوشت ” «غیب پرور فرمانده بسیج: آن گروهی که خنجر از رو بسته و سپاه را می‌کوبند گمان نکنند که ما فکر می‌کنیم رفتارشان از روی جهالت است؛ ما به این قضیه با تردید نگاه می‌کنیم».

روحانی هم در سخنرانی روز ۲۰تیر ۹۶خود درمراسم جشنواره عمران سلامت گفت: «اگر بنا بود با چهار تا فحش و شعار وزیر خارجه از میدان خارج شود برجامی تحقق پیدا نمی‌کرد. برخی به وزیر خارجه در سایتها و روزنامه‌هایشان توهین کردند، در مراسم ۲۲بهمن در خیابانهای تهران به وزیر خارجه توهین کردند. نباید به‌خاطر شعار یک عده‌یی از میدان خدمت خارج شود».

از طرف دیگر بنا‌ به گزارش فارس – ۱۹تیر ۹۶حاجی دلیگانی عضو مجلس از تهیه طرح سه فوریتی «توقف موقت قرارداد توتال» در مجلس خبر داده است. طبق این گزارش دلیگانی اظهار داشت: «به جهت آسیب‌هایی که در این قرارداد (توتال) وجود دارد و کارشناسی لازم در آن صورت نگرفته و همچنین ضررهایی که متوجه منافع ملت ایران است، برای بررسی کارشناسی بیشتر طرح، طرح سه‌فوریتی در قالب ماده واحده‌ای تنظیم شده است».

وی افزود: «این طرح دولت را مکلف می‌کند روند این قرارداد با کنسرسیومی که طرف قرارداد است یعنی شرکت توتال و همچنین شرکت چینی و پتروپارس متوقف شود تا بررسی بیشتری صورت گیرد».

رویارو با این مسأله روز ۲۰تیر جلال میرزایی عضو دیگر مجلس – می‌گوید: «برخی با ادعای ارائه طرح سه فوریتی بازی خطرناکی را آغاز کرده‌اند. اینان افرادی هستند که به‌خاطر منافع مالی شخصی دنبال این قرارداد بوده‌اند و اکنون که نتوانستند به آن دسترسی پیدا کرده و منافع خود را نیز در خطر می‌بینند وارد این بازی شده‌اند.

این افراد در موضعگیری هایشان حرف حساب ندارند، نمی‌گویند ایراد قرارداد با توتال چیست؟ یک بار می‌گویند خیانت است، یک بار می‌گویند امتیاز به خارجی است. بار دیگر می‌گویند که کشور را فروختند اما حرف حساب ندارند و دلیل و برهانی برای این اظهارنظرهای خودشان ندارند».

واقعیت این است با شکست  مهندسی انتخابات  جنگ قدرت تشدید شده است و مقابله بین مهره‌ها و سران دو جناح وارد مدار جدیدی شده است.