تجاوزگری ایران به‌طور مستقیم ایالات متحده را هدف قرار می‌دهد

58

واشینگتن پست ۲۰تیر ۹۶نوشت:‌

جمهوریخواهان در کنگره آمریکا به رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا فشار می‌آورند تا لحن خود را در مورد توافق اتمی با ایران تغییر دهد.

آنها از او می‌خواهند تا تأیید نکند ایران در حال تبعیت از توافق اتمی می‌باشد… این امر می‌تواند راه برقراری مجدد تحریمهای مختلف علیه ایران را برای کنگره هموار نماید.

چهار سناتور برجسته جمهوریخواه روز سه‌شنبه نامه‌یی را در رابطه با توافق اتمی به تیلرسون ارسال کردند، بر اساس قانون تیلرسون باید هر ۹۰روز در این رابطه گزارش بدهد…

سناتورهای جمهوریخواه در حال از دست دادن صبر خود هستند و از تیلرسون می‌خواهند در هر وضعیتی چه بررسی سیاست ایران تمام شده باشد و یا نه، در مورد اتهامات نقض توافق اتمی و دیگر شرارتهای ایران گزارش بدهد.

تام کاتن، تد کروز، دیوید پردو و مارکو روبیو چهار عضو سنای آمریکا در نامه خود نوشتند ”ما معتقدیم که تغییر سیاست در مورد ایران دیر شده است. در حالی‌که ما به بازه زمانی بررسی ۹۰روزه نزدیک می‌شویم، منافع آمریکا با ارا‌ئه صریح نقض توافق اتمی از جانب ایران و همچنین رفتار تجاوزکارانه و بی‌ثبات کننده ایران تأمین می‌شود“… .

سناتورها در نامه خود نوشتند: ” ایران به کمپین تجاوزکارانه منطقه‌یی خود ادامه می‌دهد، از تروریسم جهانی حمایت کرده و اقدام به توسعه تکنولوژی موشک بالستیکی می‌کند و مردم خودش را سرکوب می‌کند. تجاوزگری ایران به‌طور مستقیم ایالات متحده را هدف قرار می‌دهد. سناتورها اضافه کردند:‌ با در نظر گرفتن این اقدامهای ایران، هیچ پایه و اساس تأیید کننده واضحی که امنیت ملی ایالات متحده با کاهش تحریمها علیه ایران تقویت می‌شود وجود ندارد. در واقع ادامه سیاست فعلی معادل دادن جایزه به تجاوزگری ایران است“… .

بررسی مجدد سیاست ایران توسط چندین نهاد که توسط شورای امنیت ملی [کاخ سفید] هدایت می‌گردد، هم‌چنان ادامه دارد.

سخنگوی سناتور تام کاتن گفت پرزیدنت ترامپ هفته گذشته در مورد این نامه با سناتور کاتن صحبت کرده و مجدد تصریح کرده که توافق اتمی با ایران یک توافق بد است.

کنگره و رئیس‌جمهور آمریکا در حال از دست دادن صبر خود در رابطه با این موضوع هستند و موضع شدیدتری از جانب آنها در مورد فعالیتهای اتمی ایران می‌تواند به زودی در راه باشد، چه تیلرسون این تأیید را بکند یا نه.