فاجعه ای به نام فروش کودکان، در ایران یک اتفاق ساده است

241

خرید و فروش نوزاد در برخی بیمارستانهای جنوب و مرکز شهر تهران  پس از به دنیا آمدن با دریافت ۱۰۰تا ۲۰۰هزار تومان به فروش میرسد.  فاطمه دانشورعضو شورای شهر تهران روز ۱۴تیر ۹۶ گفت: ”خرید و فروش این بچه‌ها هم‌اکنون در اطراف چند بیمارستان انجام می‌شود که البته این نکته حائز اهمیت است که مسئولان بیمارستان هیچ تقصیری در این زمینه ندارند“.

طی روزهای اخیر خبر فروش کودکان و نوزادان، به سرعت به یک خبر جنجالی در برخی محافل خبری تبدیل شد. پس از پخش سخنان شهیندخت مولاوردی مشاور روحانی درباره فروش و حتی پیش فروش نوزدانی که هنوز به دنیا نیامده‌اند، خبرهای پیشین در همین باره مجدداً راهی صفحات روزنامه‌ها و رسانه‌های حکومتی شد تا از آن بهره‌برداری جناحی بشود .

 آرمان روز سوم تیر ۹۶نوشت: ”فروش نوزادان توسط پدر و مادر به‌دلیل فقر مادی همیشه در کشور وجود داشته است، اما، سال گذشته فاطمه دانشور، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران‌ جزئیاتی تکان‌دهنده از رواج خرید و فروش کودکان را فاش کرد و گفت: گزارشات نشان می‌دهد خانم‌های کارتن خواب و زنان روسپی به هنگام زایمان به برخی از بیمارستانهای جنوب و مرکز شهر مراجعه می‌کنند و پس از به دنیا آمدن نوزاد با دریافت ۱۰۰تا ۲۰۰هزار تومان بچه خود را می‌فروشند و اکثر نوزادان متولد شده مبتلا به HIV هستند“. دو سال پیش نیز ماجرای فروش نوزادان که یکی از مراکز مهم آن دروازه غار می‌باشد، برای مدتی نقل محافل خبری شد تا جاییکه رسانه‌های خارجی نیز شروع به تهیه و پخش گزارش از آن نمودند اما پس از گذشتن موج، دوباره همه چیز به‌حالت عادی برگشت و بازار خرید و فروش نوزاد و جنین کماکان به‌کار خود ادامه داد.

در همین مورد شهیندخت مولاوردی، درباره فروش نوزادان توسط مادران با بیان این‌که امروز شاهد فروش نوزادان در شکم مادر و پیش از تولد هستیم، گفت: ”آماری از تعداد این نوزادان نداریم، اما آن‌ قدرتعداد آن زیاد بوده که تبدیل به یک خبر شده است“.

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: «در برخی از مناطق حاشیه‌ای شهر تهران، توسعه خیابان‌ها، زیباسازی و غیره در اولویت است اما به جهت پاکسازی از معضلاتی چون اعتیاد، سوءاستفاده از کودکان و کودک‌فروشی در اولویت قرار نگرفته است.»

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی با بیان این که این نوزادان نه از وضعیت جسمی سالمی برخوردارند و نه هویت درستی دارند، گفت که از تعداد این کودکان بی‌هویت آمار دقیقی در دست نیست، اما قطعا روزانه به تعدادشان افزوده می‌شود که یا در معرض فروش قرار می‌گیرند یا از آنها در کارهای مختلف استفاده می‌شود.